Prodej majetku získaného v restituci je tunel, tvrdí spisovatelka Procházková

6. 5. 2012 17:06

Spisovatelka Lenka Procházková usiluje o odmítnutí záměru vyrovnání s církvemi. Prý je to nepodložené, nezákonné a protiústavní. Záměr je podle ní postavený na falešných argumentech a znamená odnímání majetku občanům. Církevní restituce také označuje za tunel. Server Vaševěc.cz s ní udělal rozhovor.

Prodej majetku získaného v restituci je tunel, tvrdí spisovatelka Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

Procházková podala u Nejvyššího státního zastupitelství trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS) a všechny členy vlády. Odtud se dostalo k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, které konstatovalo, že k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby ani k porušení povinnosti při správě cizího majetku nedošlo.

Duka se dopustil trestného činu krádeže ve stádiu pokusu

Podobně dopadlo také trestní oznámení na kardinála Dominika Duku. Ten se podle Procházkové dopustil krádeže ve stádiu pokusu.

„Římskokatolická církev ztratila u české veřejnosti kredit už počátkem devadesátých let, když místo duchovní obrody, kterou sliboval kardinál František Tomášek, začala usilovat o majetky. Napsala jsem to i v otevřeném dopise papeži. Na tyto hodnostáře platí evangelické: Mají oči a nevidí, mají uši a neslyší. Pochopitelně i já znám pár ušlechtilých duchovních, skutečných pastýřů, ale ti to nemůžou zachránit,“ řekla Procházková serveru Vaševěc.cz.

Prodej majetku z restitucí je tunel

Spisovatelka kritizuje také návrh, aby církev mohla nabytý majetek prodat bez kontroly a bez zdanění. Prý se jedná o tunel. „Zájemci z okruhu politiků a jejich družiníků už jsou připraveni. Právě proto je tak obtížné jim to odhlasování zákona zmařit,“ vysvětluje Procházková.

Procházková přesto vyvíjí úsilí, aby alespoň znejistila budoucí kupce. Majetek, který církev v restituci získá a pak ho prodá, by později mohl být vrácen k veřejnému užití.
„Tím, že veškeré své kroky medializujeme, že pořádáme tiskové konference, z kterých existují videozáznamy dosažitelné na internetu, bereme viníkům možnost, aby později tvrdili, že byli „pomýlení“, nebo že neměli dostatek informací,“ předpokládá.

Církev by neměla být bohatá

Spisovatelka prý ve svém snažení není jediná. Na e-mail jí chodí zprávy vyjadřující podporu a lidé se také podepisují pod petice.

Podle Procházkové by církev neměla být bohatá. Své přesvědčení čerpání ze studia evangelií, do kterého se pustila kvůli psaní historického románu. „Zatímco víra je dar, církev je instituce. Pokud by její smysl byl skutečně opřen o šíření evangelia, tedy dobré zprávy o tom, že království Boží můžeme prožít už dnes, neboť Bůh není bohem mrtvých, ale nás živých, pak by se ale (římskokatolická) církev musela hodně změnit,“ uzavírá rozhovor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…