Profesor Keller: Čemu se divíte? Vláda už dva roky bere chudým

20.07.2012 18:25

Vládní nápad zvyšovat platy politikům a soudcům v situaci, kdy stejná vláda deklaruje odhodlání uvalit na všechny skupiny obyvatel tvrdá úsporná opatření, je podle Jana Kellera jen pokračováním dvou let vysávání bezmocných. Vláda však stále vykládá cosi o snižování zadluženosti a šetření. Nejlépe by prý přitom udělala, kdyby ušetřila lidem rozčarování.

Profesor Keller: Čemu se divíte? Vláda už dva roky bere chudým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

V komentáři v deníku Právo prý vůbec nelze citovat, jak veřejnost na jakémkoliv serveru hodnotí nejnovější vládní iniciativu ke zvyšování platů ústavních činitelů. „Bude to sice jen o nějakých dvacet tisíc měsíčně pro ministra a ani ne o třicet tisíc pro pana premiéra, u některých závistivějších důchodců, mladých rodin s dětmi či učitelů však i tento pakatel může vzbudit rozpaky a nelibost,“ vysmívá se vládě sociolog.

Ačkoliv v programovém prohlášení nic takového nebylo, vláda již dva roky osekává příjmy těch, kteří se nemohou bránit. „Ministr Drábek a jeho kolegové velice dobře vědí, že si mohou troufnout na seniory, na státní zaměstnance a matky samoživitelky. Před nimi lze dělat ramena a chlubit se rozpočtovou zodpovědností.“ Zato v případě silných skupin s dostatečným vlivem, které vláda musí poslouchat, se na nějakou tu korunu či restituci nehledí.

„Výsledkem samozřejmě nebude snížení zadluženosti země. Výsledkem bude pouze přelití peněz z kapes těch, kdo už jsou beztak dost chudí, do kapes těm lépe situovaným,“ shrnuje Keller. Kdyby to prý vláda občanům férově přiznala, mohla jim ušetřit aspoň rozčarování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…