Profesor ekonomie: Je to selhání trhu. Klausova chyba

23.12.2014 10:08

Vysokoškolský ekonom Radim Valenčík na svém blogu referuje o diskusním příspěvku svého kolegy, profesora Jaroslava Vostatka, na konferenci Lidský kapitál a investice do vzdělání. Příspěvek se týkal ukázkového selhání českých vlád v jednom nepřehledném, a proto málo sledovaném tématu – doplňkovém penzijním spoření.

Profesor ekonomie: Je to selhání trhu. Klausova chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci, ilustrační foto

Profesor Vostatek se zúčastnil diskuse s příspěvkem zabývajícím se doplňkovým českým penzijním spořením. Podle něj je hlavní problém v tom, že není oddělen majetek fondů, které příspěvky spravují, od majetku střadatelů.

Chybu podle Vostatka udělala Klausova vláda, když nepřevzala standardní západní model pojistného práva, který přitom byl aplikován u životního pojištění.

Podle Vostatka se dá mluvit o „selhání trhu“. Připomíná, že Světová banka již v roce 2001 urgovala, aby byla jednoznačně oddělena aktiva akcionářů a klientů zavedením modelu podílových fondů. Ten byl zaveden až důchodovou reformou Nečasovy vlády, když se penzijní fondy transformovaly na „penzijní společnosti“. Klienti přistupují k jejich „účastnickým fondům“.

Celý text ZDE

Základní slabinou jsou však nízké reálné výnosy pro klienty. Důvodem je konstrukce produktu, i vysoké režijní náklady. Profesor Vostatek vše dokládá konkrétními čísly.

Ohlašovaná koncentrace státní podpory na skutečné penzijní pojištění se podle Vostatka nekoná. Ve skutečnosti se prý jedná spíše o spořicí produkt, závislý výrazně na tom, kolik prostředků do systému člověk odvede. To zásadně poškozuje některé skupiny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…