„Jsem kluk. Stočený do klubíčka v rakvi. Zdá se mi o fotbale. V mé hlavě – kalašnikov. Ve vhodný čas, bratři, musel jsem se uvolnit! Mrzí mě, že mě doktorka v županu nezachránila...“ Tak zní nedokonalý překlad první sloky básně „Kdo jsem?“ o mrtvých Majdanu. Napsala ji v roce 2014 básnířka Jevhenije Bilčenko. Tato univerzitní profesorka byla zprvu zanícenou podporovatelkou dění na Majdanu, ale pak podle svých slov prozřela a dodnes se omlouvá za svou vinu zaslepenosti slovy: „Nesu vinu za to, že upřímný impuls ukrajinského lidu, vlny proti nespravedlnosti, se stal základem pro ohavné zneužití proamerickými silami, které to dovedly k občanské válce, devastaci a neonacismu. Ukrajina vede civilní a hybridní válku proti svému vlastnímu obyvatelstvu.“
Tři okna do budoucnosti
Když se reportér ParlamentníchListů.cz zeptal Jevhenije Bilčenko, jak vidí budoucnost Ukrajiny, hluboce se zamyslela a předestřela tři varianty. „Hovořila jsem o tom s několika ukrajinskými radikálními nacionalisty. Z těch hovorů vyplynulo, že bude ustanoven neoliberální režim a pak se z nacionalistů stanou pacifisté. To se stane, když USA přinutí Porošenka, aby přiznal určité chyby. Vše se následně bude přikrášlovat liberálním pacifismem. Jestli začne masivnější útok na Donbas ze strany Ukrajiny, opolčenci budou ještě více podporováni z Ruska, protože tam je berou jako bojovníky za defašizaci Ukrajiny,“ popsala první variantu, která je dnes asi nejreálnější.
Další variantou je ještě užší spojení s Evropu, což ale navždy pohřbí dobré vztahy s Ruskem. A nakonec je zde dle Bilčenko nejoptimálnější možnost, podle níž dojde k obnově dobrých vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem a přitom zůstanou i dobré vztahy s Evropskou unií. „Při tomto scénáři ale musí dojít k decentralizaci Ukrajiny a k upřímnějšímu dialogu Ruska s Evropou. Když se totiž Evropa přestane neustále schovávat za politickou linii USA, mohla by s východem vylepšit vzájemné vztahy. Posílit evropanství vůči globalizaci. Jak se v Německu smějí, aby sídlila část generálního štábu NATO v Moskvě. Ruští liberálové problém řešit nebudou, protože mají stejnou pozici jako ukrajinští nacionalisté a američtí jestřábi,“ dodala.
Podle ní není správné ze všeho obviňovat Rusko. Třeba Minské dohody často zůstaly jen „mrtvými prohlášeními“. Jak Bilčenko sdělila: „Když se podíváme na historii fronty, Ukrajina často narušuje demarkační linii. Dnes jsme mnohem náchylnější věřit opolčencům a to, že se z ukrajinské strany často napadá umírněné obyvatelstvo, se již skoro přestalo skrývat.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský