Prohlášení o Číně: Zásadní informace. Týkají se Sobotky

21.10.2016 18:01

Existuje nejedna teorie o tom, proč se zrodilo prohlášení čtyř nejvyšších představitelů českého státu, kteří Čínu v zásadě ujišťovali o tom, že zůstáváme přáteli na věčné časy, i když „zlobivý" ministr kultury Daniel Herman přijal tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Toho dalajlámu, která nahlas říká, že už není politickým představitelem Tibetu a nechce rozbíjet Čínu. Proč tedy bylo nutné prohlášení vydávat? Jedno možné vysvětlení nabízí Ekonomický deník.

Prohlášení o Číně: Zásadní informace. Týkají se Sobotky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na setkání s občany ve Šternberku

Server Ekonomický deník přináší možné vysvětlení urychleného prohlášení čtyř nejvyšších představitelů našeho státu o silném přátelství s Čínou. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) se totiž chystá na setkání 16 premiérů střední a východní Evropy s čínským premiérem, které se uskuteční 5. a 6. listopadu v lotyšské Rize.

Podle Informací serveru Česká justice se v Rize má odehrát také bilaterální jednání českého premiéra Sobotky s jeho čínským kolegou Li Kche-čchiangem. A právě toto jednání mohl Herman údajně ohrozit tím, že se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou a tuto hrozbu zřejmě bylo třeba zažehnat.

Na jednání s čínským premiérem zřejmě přijde řeč na rozvoj další spolupráce v oblasti dopravy, průmyslu, ale i kultury či bankovnictví. K tomu patří silniční, železniční i letecká doprava, energetika, těžba nerostného bohatství, ale také projekty v oblasti zemědělství či chemického průmyslu. Opakovaně se v České republice mluvilo také o tom, že se naše země může stát ekonomickou základnou „čínského draka“ v Evropě, ze které bude expandovat do dalších regionů.

„Čínská lidová republika vítá ambici České republiky stát se regionálním finančním centrem pro střední a východní Evropu a obě strany jsou ochotny dále posilovat finanční spolupráci obou zemí,“ uvádí se v dokumentu, který má k dispozici redakce Ekonomického deníku. „Obě strany budou fond propagovat v České republice, poskytovat metodickou podporu v otázkách investičních priorit, pomáhat při vyhledávání a vyhodnocování investičních příležitostí a podporovat činnost fondu jakýmikoli jinými způsoby podle potřeby. Česká strana nominuje úředníky a/nebo poradce Investičního fondu 16+1 v závislosti na potřebě napomáhat rozvoji jeho strategie a jeho účinnému fungování v rámci iniciativy Pásmo a Stezka,“ stojí v materiálu s názvem „Plán bilaterální spolupráce mezi vládou České republiky a vládou Čínské lidové republiky v rámci iniciativy Pásmo a Stezka“.

Další informace o tomto dokumentu naleznete zde

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…