Projev státníka, klobouk dolů. Takového prezidenta budou normální lidé volit, zhodnotil expert Vánoční poselství

26.12.2016 17:25

Projev státníka, klobouk dolů. Jen technické zpracování mohlo být lepší. Mediální analytik Jiří Mikeš k Vánočnímu poselství prezidenta České republiky Miloše Zemana říká: „Myslím si, že u obyčejných lidí prezident musí zabodovat. Když půjde do voleb, lidé ho budou volit. Projev byl spíš ekonomický, bilanční, možná mohl být trošku svátečnější a přidat emocí, nicméně na mě zapůsobil dobře.“ V reakci na slova prezidenta o neschopnosti vedení EU přidal vlastní zkušenost z návštěv sídla v Bruselu.

Projev státníka, klobouk dolů. Takového prezidenta budou normální lidé volit, zhodnotil expert Vánoční poselství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman před natáčením každoročního Vánočního poselství

Anketa

Sdílíte obavy prezidenta Zemana o naší demokracii kvůli omezování svobody na internetu?

hlasovalo: 9714 lidí

„Nelíbil se mi úvod k poselství, kamera, to, jak pana prezidenta naaranžovali,“ zkritizoval kompozici obrazu a technické zpracování tvůrců televizního pořadu mediální analytik Jiří Mikeš. „Myslím si, že mohl mít pan prezident i kapesníček v saku. Nelíbilo se mi, jakým způsobem ho usadili,“ dodal.

Odhlédneme-li od zoufalé formy, obsah Vánočního poselství Mikeš ocenil takto: „Projev byl velice vyvážený, státnický, rozumný, srozumitelný. Myslím si, že u obyčejných lidí prezident musí zabodovat. Když půjde do voleb, lidi ho budou volit. Projev byl spíš ekonomický, bilanční, možná mohl být trošku svátečnější a přidat emocí, nicméně na mě zapůsobil dobře. Vystřihl vše podstatné, takže zanechal dobrý dojem. Klobouk dolů před jeho projevem.“

Mikeš: On jako ekonom ví, že Čína je perspektivně světová mocnost číslo jedna

Jak zmínil prezident, jsme příliš skeptický národ, ale i tak máme důvod k radosti. Události prý potvrzují, že skončila blbá nálada. Upozornil na hospodářský růst, zvýšení důchodů, nízkou nezaměstnanost i nejnižší podíl relativní chudoby v Evropské unii. Dobrou zprávou podle něj je i sestavený rozpočet. Naopak zkritizoval o polovinu nižší množství investic než v loňském roce, systém sociálních dávek nebo solární barony a upozornil na důležitost čínských investic. „Řekl, že se nám daří, což je pravda. Ekonomika jde dopředu. Nicméně zkritizoval, že pokulhává stavebnictví. Zmínil se o Číně a sousedním Německu, čímž naznačil škarohlídům, kteří stále tvrdí něco o čínském nebezpečí, že Číňané investují i v jiných zemích víc než tady,“ reagoval na zhodnocení hospodářské situace prezidentem Mikeš. „On jako ekonom ví, že Čína je perspektivně světová mocnost číslo jedna nejen počtem lidí, ale i tím, jak jde nahoru jejich ekonomika. Je to ohromný trh a zbavit se ho pro zemi, jako je Česko, které je závislé na exportu, by byla z ekonomického hlediska velká chyba. Vybilancoval situaci podle mého názoru správně,“ dodal k tomuto tématu.

EU? „Když vidíte ten barák, tisíce úředníků. To je něco strašného.“

Mediální analytik reagoval také na kritická slova prezidenta vůči Evropské unii. „Svého času jsem do Bruselu hodně jezdil, protože jsem byl šéf řídicího výboru evropské asociace komunikačních agentur. Když vidíte ten barák, tisíce úředníků, vše se překládá do různých jazyků. To je něco strašného. Já bych přál každému, aby se tam šel podívat, aby viděli, jak vypadá centrála, která má řídit Evropu,“ řekl Mikeš. „Myslím si, že otcové zakladatelé si nepředstavovali, že se vše tak zbyrokratizuje. Evropská unie v této podobě, v jaké je, nebude mít dlouhého trvání. Byla by to ale strašná škoda,“ dodal. Prezident Miloš Zeman ve Vánočním poselství konstatoval nejen to, že je smutný z Brexitu, ale domnívá se, že větší díl viny leží právě na současném vedení Evropské unie, „které je naprosto neschopné, byrokratické, způsobuje odcizení evropských občanů od evropských institucí a není schopné splnit i ten základní úkol, jako je ochrana hranic EU“.  

„Jejich asimilace je nepravděpodobná. Spíš půjdou po nás.“

K problematice terorismu prezident uvedl: „Dnes už téměř nikdo nepochybuje o souvislosti mezi migrační vlnou a teroristickými útoky. Právě proto jsem odpůrcem názoru, že by bylo vhodné v příštích dvou letech na naše území přijmout 6 200 migrantů na bázi takzvané dobrovolnosti, což je ovšem téměř totéž jako povinné kvóty, a že by byly na to vynaloženy finanční prostředky. Nemám nic proti tomu, abychom pomáhali Itálii či Řecku, které čelí migrační vlně, nemám nic proti tomu, abychom migrantům pomáhali v jejich domovských zemích,“ řekl Zeman s tím, že je nutné zabránit vytvoření podhoubí pro případné teroristické útoky. V reakci na tato slova analytik zmínil: „Lidé přicházeli bez pasu s různými záměry. Od samého začátku měla být migrace kontrolovaná. Jak z toho bude Evropa vybředávat? Jejich asimilace je nepravděpodobná. Spíš půjdou po nás.“ A pak také k vyjádření prezidenta doplnil: „Má naprostou pravdu. Vždyť tu máme nějaké dědictví od předků. To nám ho mají zničit, převrátit, pošlapat lidé, kteří mají jiný způsob myšlení a jednání?“

Mikeš: „Proboha, to si myslí, že národ je složený ze samých blbců?“

Prezident v proslovu vyslovil také přání, aby ministerstvo vnitra nebylo novodobým Koniášem: „Nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme dál žít ve svobodné a demokratické společnosti.“ Mikeš k tomu uvedl: „S tím já naprosto souhlasím. Proboha, to si myslí, že národ je složený ze samých blbců, kteří si neumějí udělat vlastní úsudek? Vždyť dnes máte tolik informačních zdrojů kromě mainstreamových, takže si obrázek můžete utvořit. Přístup k informacím je daleko větší, než kdykoli jindy.“

Ve Vánočním poselství prezident mimo jiné také poděkoval všem bývalým krajským zastupitelům a blahopřál těm, kdo v letošních krajských volbách zvítězili, zkritizoval předvolební průzkumy a po stránce vnitropolitické situace ještě upozornil na vážnost debaty o reorganizaci policie. Vyslovil také potěšení ze zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států a v této souvislosti zmínil i to, že média vypadala spíše jako volební štáb Hillary Clintonové. V závěru popřál všem k naplněnému životu i radost a úsměv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…