Projev, za který Zemanovi tleskal Washington. Přečtěte si ho celý

3. 3. 2015 20:39

Projev prezidenta Miloše Zemana na setkání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti vyvolal ve Washingtonu až nečekaný rozruch a za srozumitelný apel jej ocenila řada amerických deníků. Od účastníků setkání si vysloužil ovace vestoje. Nyní přinášíme celý projev, který prezident pronesl.

Projev, za který Zemanovi tleskal Washington. Přečtěte si ho celý
Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta
Popisek: Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu
reklama

„Premiér Netanjahu před rokem řekl, že Česká republika je nejlepším přítelem Izraele v Evropě. Jsem šťastný, že se s nejlepšími přáteli Izraele setkávám i v Americe,“ zahájil prezident své vystoupení poté, co pozdravil hebrejským "šalom“. Poté Miloš Zeman připomněl, jak Československo podpořilo Izrael hned po jeho vzniku v roce 1948, kdy byl napaden okolními arabskými zeměmi, které jej neuznaly, a Československo mu dodalo množství zbraní, letadel a rovněž leteckých instruktorů.

"Dnes však čelíme budoucnosti, a to je daleko důležitější. Roste vlna takzvaného mezinárodního terorismu, já ale vždycky říkám islámského terorismu,“ zdůraznil Miloš Zeman. K boji s terorismem jsou podle něj potřeba dvě věci. Tou první je mezinárodní solidarita. "Všichni známe proslulý slogan: 'Ich bin ein Berliner.' Nyní musíme všichni říct: 'Já jsem Žid',” vyzval Miloš Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tato verbální podpora však podle něj nestačí. Můžeme tisíckrát říkat, že izraelské oběti jsou i našimi oběťmi, ale je třeba pomoci i konkrétně. "Naše společnost je ale příliš hedonistická, příliš konzumní a která zbaběle vyznává appeasement,“ konstatoval prezident skepticky.

K účinnému boji proti terorismu je však podle něj potřeba něco jiného: "Co navrhuji, je systematický a koordinovaný boj se základy terorismu,“ vyzývá Zeman.

"Byl jsem informován, že zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. Šéf al-Káidy je členem Muslimského bratrstva, šéf Tálibánu je členem Muslimského bratrstva, to samé platí pro Hamás, pro Hizballáh, pro An Nusru a tak dále a tak dále,“ jmenoval. "Tedy, co navrhuji, je koordinovaný postup mezinárodního společenství, pokud možno zastřešený Radou bezpečnosti, protože supermocnosti vedou mnoho, mnoho konfliktů, ale mají jen jednoho společného nepřítele - islámský terorismus,“ pokračoval prezident.

Projev Miloše Zemana v plném znění

Pak se svého hostitele optal, zda viděl plány islámského chalífátu do roku 2020. "Můžete říci, že to jsou plány blázna a asi budete mít pravdu. Ale Adolf Hitler byl také blázen a okupoval prakticky celou Evropu,“ varoval Zeman.

V boji s islámským terorismem podle něj potřebujeme novou strategii. "Vůbec ne obsazení nějakého území, žádné tanky, žádnou pěchotu, žádné dělostřelectvo, ale drony, speciální jednotky a tajné služby,“ myslí si prezident.

Dvakrát se prý sešel se šéfem izraelského Mosadu a pokaždé vyjádřil názor, že izraelská rozvědka je jediná výkonná tajná služba na světě. Proto prezident k poctě této země zakončil svůj projev větou, která, jak připomněl, stála přímo u zrodu Státu Izrael. A tuto větu si prý musíme nejvíce připomínat právě teď.

"Nikdy již nepotáhneme jako ovce na porážku, nikdy,” zadeklamoval prezident a vysloužil si aplaus vestoje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…