Propaganda, rauš, zasévání strachu. Významný americký publicista otevřeně o tom, co vám způsobí dlouhodobé sledování televize

05.02.2016 17:18 | Zprávy
autor: spa

Zakladatel think-tanku Rutherford Institute, John W. Whitehead, napsal zamyšlení nad moderní formou propagandy a ovládání veřejného mínění. A tou je televize a zábava, kterou člověku nabízí. Dnes už totiž není třeba mít nad člověkem absolutní dohled, když moc dobře víme kde je a co dělá, tedy že sleduje to, co vládnoucí vrstvy chtějí aby viděl.

Propaganda, rauš, zasévání strachu. Významný americký publicista otevřeně o tom, co vám způsobí dlouhodobé sledování televize
Foto: hns
Popisek: Televize s monoskopem

„Pokud mám zmínit dvě podívané, které jistojistě udělají z Američanů pasivní pozorovatele, neschopné ničeho jiného než podpory jejich týmu, jsou to americký fotbal a politika – speciálně tedy Super Bowl a prezidentské volby,“ míní Whitehead. Sporty a politika totiž dělí národ na dva nesmiřitelné tábory s klapkami na očích, jež dokáží pouze z gauče provolávat slávu svému koni.

„Fotbal i politika jsou televizní, vysokorozpočtové, reklamami hnané pokusy jak učinit z národa gaučové povaleče, kteří jsou spokojeni vsedě, když je mohou sledovat a bavit se, zatímco přesvědčují sami sebe o tom, že mají nějaký vliv na jejich výsledek,“ tvrdí Whitehead a upozorňuje na skutečnost, že harmonogramy voleb a fotbalové ligy jsou nápadně podobné.

Obojí je obrovská pračka na peníze a hostit Super Bowl je pro město stejná prestiž, jako hostit prezidentské nominace. Také že za hostování jubilejních padesátých fotbalových slavností vydalo město San Franciso téměř 50 milionů dolarů a k tomu je třeba připočítat další množství výdajů na zatraktivnění města pro fanoušky a extra výdaje na jejich bezpečnost. Hostit vyhlášení nominací na prezidenta vyjde dokonce na víc než 60 milionů dolarů.

Problém pak spočívá v tom, že lidé dnes raději sledují televizi, než aby si všímali reality, která se kolem nich odehrává, a kterou jim její obrazovka nezprostředkuje, protože její majitelé si to nepřejí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Německo vs Rusko

Pokud vím, tak nás chtěl vyhladit Hitler, ne sudetští Němci, nebo je to jinak? Podle vás se s nimi nemáme pokusit uzavřít smír? A když mluvíte o vraždění, tak přeci Rusko má na svědomí taky řadu změřených lidských životů. A opravdu myslíte, že je nesrovnatelná okupace Německem a Ruskem? Myslíte, že ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro to bych nehlasoval.“ Ministr Plaga si postavil hlavu, opozici se nezavděčil

7:57 „Pro to bych nehlasoval.“ Ministr Plaga si postavil hlavu, opozici se nezavděčil

Nesouhlasím! Ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga se postavil proti svým koaličním kolegům a v…