Prostě špatné. Kdo fandí politice USA a nesnáší Putina, nechť toto raději nečte

13.10.2016 10:27

Oceňovaný spisovatel Dilip Hiro, který je autorem více než tří desítek knih z oblasti mezinárodních vztahů, tvrdí, že Spojené státy už dávno nejsou jedinou světovou velmocí. Vliv Washingtonu na světové dění se podle Hira neustále snižuje a naopak vliv Moskvy a Pekingu se dostal fakticky na stejnou úroveň.

Prostě špatné. Kdo fandí politice USA a nesnáší Putina, nechť toto raději nečte
Foto: archív autora
Popisek: Obama

Jako jeden z důkazů svého tvrzení uvádí Hiro konflikt v Sýrii, kde se upevňuje role Ruska a Američanům se nepodařilo svrhnout režim syrského prezidenta Bašára Asada. „A to je pouze jeden z mnoha podobných signálů. Podívejme se také na smělé plány Číny, která zřídila Asijskou banku pro investice do infrastruktury (AIIB) a usiluje v rámci mamutího projektu o dopravní propojení se zeměmi Asie i Evropy. Ukazuje se, že dříve vládnoucí ekonomická síla USA v mezinárodním měřítku slábne.“

Hiro se dále vrací k mírové dohodě mezi Moskvou a Washingtonem o příměří v Sýrii. „Dohoda je sice aktuálně v troskách, ale přesto má jeden zásadní aspekt. Poprvé od pádu SSSR se Rusku podařilo v oblasti diplomacie dostat na úroveň vlivu Sovětského svazu. Jak poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, dohoda je začátkem nových vztahů s USA. Vojenský zásah Kremlu v Sýrii bude mít skutečně multiplikační efekt, díky němuž Moskva jenom získá.“

Anketa

Doporučujete Petru Pithartovi kandidovat na prezidenta?

5%
95%
hlasovalo: 5911 lidí

„Putin získal díky své omezené intervenci v Sýrii větší vliv na rozhodování o budoucnosti Blízkého východu a navíc tak odvrátil mezinárodní pozornost od Krymu a krize na Ukrajině. Navíc se ruskému prezidentu podařilo vyvrátit tvrzení Obamy, že je Rusko pouze regionální mocností. Příjemným bonusem je pro Putina jeho vysoká popularita mezi ruským obyvatelstvem, jež v jednu chvíli dosáhla výše 89 %.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Hiro rovněž poukazuje na politické i hospodářské sbližování Ruska s Čínou. „Během loňské návštěvy Putina v Číně bylo uzavřeno 58 dohod v hodnotě 50 miliard dolarů. Vedle toho bude Gazprom dodávat Číně příštích třicet let zemní plyn, za což ruská strana inkasuje celkem 400 miliard dolarů. Oba prezidenti také vyzvali ke spolupráci mezi státními tiskovými agenturami ve snaze zvýšit vliv obou zemí na mezinárodní dění.“

Zatímco spolupráce mezi Ruskem a Čínou narůstá, Američané se naopak snažili vliv Číny v Asii potlačit. „V roce 2010 zahájil prezident Obama kroky, které měly vést v Asii k omezení vlivu Číny. To se ale nestalo a Peking od té doby prezentoval několik velkolepých projektů. Mezi jiným to bylo zřízení již zmíněné AIIB. Washington se pokoušel apelovat na západní země, aby se na vzniku této banky nepodílely, ale neuspěl a Velká Británie, Francie i Německo patří mezi zakládající členy.“

„Zatímco spojenectví mezi Velkou Británií, Rakouskem, Ruskem a Pruskem po roce 1815 rozhodlo o tom, že by žádná evropská země neměla být tak silná jako Francie za Napoleona, Rusko a Čína usilují o to samé s ohledem na Spojené státy. Spojené státy měly mezi lety 1992 až 2008 fakticky neomezenou moc. Vzhledem k neúspěchům v Iráku a Afghánistánu se však v létě 2008, kdy Rusko vstoupilo do Gruzie, zmohla Bushova administrativa jen na slovní kritiku. Lze tedy říci, že se nacházíme v devátém roce multipolárního světa,“ píše Hiro.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…