Protikorupční policii se na lepší časy neblýská. Policistů je stále málo

10.03.2013 13:01

Veselá zpráva pro zločince, smutná pro občany. Vládní škrty v policejním rozpočtu v uplynulých letech jsou jedním z hlavních důvodů, proč se vyšetřování některých zásadních kauz vleče. Důsledkem tak je, že jednotlivé případy, a to i závažnějšího charakteru, řeší maximálně jeden až dva policisté. Lidí je málo a náprava v nedohlednu. V Otázkách Václava Moravce to přiznal šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Protikorupční policii se na lepší časy neblýská. Policistů je stále málo
Foto: hns
Popisek: Plk. Tomáš Martinec, šéf ÚOKFK

„Jsem ochoten to připustit,“ přiznal nedostatek lidí ve struktuře protikorupční policie Tomáš Martinec. V roce 2012 měla policie na stole 581 případů. Podle Martinec tak vychází na jednoho detektiva až dva spisy. Přes stovku případů je odloženo.

Šéf detektivů Martinec v OVM prohlásil, že tak některé závažné miliardové kauzy, například vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku, se mohou vléci hodně dlouho. Zbytečně.

Žádné vyhledávání trestné činnosti

Zní to tedy jako veselá zpráva pro zločince. Kvůli nedostatku lidí Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality nemůže vyhledávat novou trestnou činnost. „Děláme jen to, co je nám oznámeno,“ prohlásil Martinec.

Podle dalšího hosta OVM ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky by se měly elitní útvary věnovat jen nejtěžším případům. Ty ostatní by měly řešit jiné útvary. Jinak se bude muset protikorupční policie více bít s politiky o peníze.

Toto řešení však není podle Martince tak jednoduché. „Nevidím prostor pro to, aby došlo k jakékoliv selekci,“ odpověděl s tím, že se sice nějaké změny chystají, ovšem propad z 581 případů příliš vysoký nebude. Nyní má šéf detektivů k dispozici o 70 policistů méně. Přesto, dle jeho slov, má útvar lepší výsledky než dříve.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…