Protirežimní Syřané založili sdružení. Chtějí vyslat české lékaře

29.07.2012 15:29

Opoziční alternativu k oficiálnímu syrskému velvyslanectví o víkendu vytvořili protirežimně naladění občané Sýrie žijící v České republice. Cílem je umožnit vytvoření nové syrské reprezentace v Praze ve chvíli, kdy v Damašku padne režim prezidenta Bašára Asada. Sdružení také plánuje ve spolupráci s nevládními organizacemi vyslat do oblasti tým českých lékařů.

Protirežimní Syřané založili sdružení. Chtějí vyslat české lékaře
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

"Chtěli bychom posílit pozice syrské komunity tady v České republice, především politicky," uvedl nově zvolený předseda Sdružení svobodné syrské komunity v ČR Andar Shaker. Jeho matka je Češka, trvale žije v ČR už od roku 1986.

Zdůraznil, že syrská opozice, jejíž ozbrojenci svádí v Sýrii tvrdé boje s armádou věrnou prezidentu Asadovi, vytváří prozatímní vládu, která plánuje převzetí moci. Opozičně naladění Syřané v Praze jsou podle Shakera s touto Syrskou národní radou (SNC) v kontaktu, například se známým právníkem a disidentem Hajsamem Málím. "Je to možný kandidát na prezidenta či předsedu vlády," podotkl Shaker.

Důležitým cílem nového syrského sdružení je ale podle Shakera také humanitární pomoc. Chce proto oslovit organizace jako Adra nebo Člověk v tísni, zda by nepomohly s vysláním týmu lékařů, který by mohl být prospěšný syrským uprchlíkům v Libanonu či v Turecku. "Jsou tam ženy, děti. Spousty případů, kterým nemůže teď nikdo pomoci," vysvětlil Shaker.

V ČR podle Shakera žije okolo tří stovek syrských občanů. Na založení sdružení se formálně podílelo několik desítek z nich. "Nálada je protiasadovská. Samozřejmě ale, že jsou lidé, kteří souhlasí s režimem. Souhlasili s ním celý život a měli z toho výhody," podotkl předseda sdružení. Vraždy a masakry, které se nyní v zemí dějí, ale podle něj mají výrazný dopad na názory a psychiku celé komunity.

Protiasadovská skupina už v Praze zorganizovala několik demonstrací, které podle Shakera pečlivě sledovali zástupci oficiálního velvyslanectví. "Upřímně: My tady nemáme ambasádu, my tu máme tajnou službu. Nejsou tu, aby pomohli syrské komunitě, ale aby nás hlídali a špehovali," poznamenal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…