Protitotalitní ústav rozděloval Ceny Václava Bendy. Dostalo se na sedmnáct disidentů

14.11.2013 18:46

Celkem 17 osobností letos získalo Cenu Václava Bendy za aktivní účast v boji s nacistickým či komunistickým režimem. Jména laureátů ceny, kterou pátý rok uděluje Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), byla zveřejněna na slavnostním vyhlášení v rezidenčních prostorách primátora Hlavního města Prahy.

Protitotalitní ústav rozděloval Ceny Václava Bendy. Dostalo se na sedmnáct disidentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitelka ÚSTR Pavla Foglová
reklama

Ocenění se dočkal například Ivan Binar, současný předseda Obce spisovatelů, který dvacet let jako redaktor působil v Radiu Svobodná Evropa. Ceny putovaly i do rukou výtvarníků, například malířce Julianě Jirousové, manželce básníka Ivana Jirouse a signatářce Charty 77. Cenu Václava Bendy dostal také další malíř Josef Sýkora, který jako věřící odmítal přístup komunistického režimu k církvím a v 50. letech byl za to odsouzen k 16měsíčnímu vězení.

Ústav pro studium totalitních režimů rovněž ocenil katolické duchovní Josefa Cukra a Jaroslava Karla, kteří strávili dlouhá léta v komunistickém vězení. Karl přitom sdílel celu mimo jiné s budoucím československým prezidentem Gustávem Husákem. Cenu Václava Bendy získali také polská rodačka žijící ve Švédsku, umělecká fotografka Joanna Helanderová a zemědělec Jan Pecka, který 16 let ukrýval na svém statku odbojáře Václava Jakeše. O účasti na slavnostním ceremoniálu uvažovala také oceněná nizozemská teoložka Hebe Charlotte Kohlbrugge, která se letos dožívá 99 let. Nakonec cestu neabsolvovala a cenu převezme na českém velvyslanectví v Haagu.

Ocenění předávali ředitelka ÚSTR Pavla Foglová a pražský primátor Tomáš Hudeček, přičemž devět cen bylo uděleno in memoriam. Udělení se nedožili legionář Zdeněk Vltavský, novináři Zdenek Slouka a Josef Veverka, četník Jaroslav Franc, evangelický duchovní a voják Ján Michalec a Věra Jirousová. Do této skupiny patří rovněž šlechtic a diplomat František Schwarzenberg, strýc současného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, a někdejší československý reprezentant v běhu na lyžích Cyril Musil s manželkou Růženou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadněte z ČT! Václav Moravec ztratil nervy. Ruply mu jako nikdy

8:44 Vypadněte z ČT! Václav Moravec ztratil nervy. Ruply mu jako nikdy

VZPOMÍNKY A PERLY Václav Moravec o sobě prý již v gymnaziálních časech zjistil, že je exhibicionista…