Prouza odchází z Úřadu vlády, dočasně ho nahradí Král

31.03.2017 17:20

Státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu (ČSSD), který dnes po třech letech končí na Úřadu vlády, nahradí dočasně v čele sekce pro evropské záležitosti Jan Král. Dosud řídil vládní odbor koordinace evropských politik a Prouzu zastupoval už na nedávném římském summitu.

Prouza odchází z Úřadu vlády, dočasně ho nahradí Král
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Prouza, o němž se spekulovalo mimo jiné v souvislosti s výměnou ministra průmyslu za sociální demokraty, na začátku března oznámil, že odchází do soukromé sféry. Třiačtyřicetiletý Prouza působil i jako vládní koordinátor pro digitální agendu a řídil český tým pro odchod Británie z Evropské unie. V posledních týdnech si vybíral dovolenou.

Na pozici náměstka sekce je vypsáno v souladu se zákonem o státní službě výběrové řízení. Do jeho skončení je řízením sekce od 1. dubna pověřen Král. „Je erudovaný odborník, který se věnuje evropským tématům již desátým rokem. Sekce pro evropské záležitosti se pod jeho vedením bude věnovat především přípravě Česka na jednání o reformě EU, evropské obranné politice, energetické unii, novému víceletému finančnímu rámci či Brexitu,“ uvedl mluvčí Strakovy akademie Martin Ayrer.

V čele týmu zabývajícího se důsledky Brexitu nahradí Prouzu podle Lidových novin ekonomka Soňa Machová. Na místo digitálního koordinátora vlády vybral premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bývalého člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřeje Malého. Nominaci předloží v dubnu ministrům. Digitální agenda zasahuje do řady resortů, týká se ministerstev školství, zdravotnictví, sociálních věcí, vnitra či průmyslu.

Prouza před nástupem do Strakovy akademie působil ve státní správě i v soukromém sektoru. Unijní problematice se ostravský rodák věnoval i v dřívějších funkcích, například jako náměstek tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky v letech 2004 až 2007 nebo jako národní koordinátor pro zavedení eura v ČR.

V únoru 2014 se stal státním tajemníkem pro evropské záležitosti. O rok později vstoupil do sociální demokracie. Spekulovalo se o něm jako o volebním manažerovi strany pro letošní podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Vedením předvolební kampaně ČSSD byl však pověřen poslanec Jan Birke.

Nedávno se Prouzovo jméno objevilo v souvislosti s hledáním nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu po odvolaném Janu Mládkovi (ČSSD). Hrad jeho případnou nominaci, kterou ale premiér nikdy nepotvrdil, kritizoval. Nakonec resort od března dočasně řídil Sobotka, příští týden se novým ministrem průmyslu stane dosavadní náměstek Jiří Havlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…