Prší, Babiš si koupil i počasí. ČT je poslední záchrana. Zvolme prezidenta jako Slováci, znělo na akci v Hradci

30.04.2019 9:00

REPORTÁŽ Na pět stovek lidí se nehledě na deštivé počasí sešlo v pondělí v Hradci Králové, aby vyjádřili nesouhlas s kroky premiéra české vlády Andreje Babiše. Masarykovo náměstí se tak připojilo k desítkám měst po celé České republice a ani zesilující déšť neodradil účastníky demonstrace za nezávislost justice od následného pochodu k soudní budově. Nechyběly děti, studenti, senioři, ani zástupci Pirátské strany, kteří mají hradecké útočiště doslova za rohem. Účastníci se ozývali pískotem, tleskáním, křikem, bubny a vidět byly i vlajky a transparenty.

Prší, Babiš si koupil i počasí. ČT je poslední záchrana. Zvolme prezidenta jako Slováci, znělo na akci v Hradci
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Za nezávislost justice v Hradci Králové

„Návrat politické kultury a zájem o dění v naší zemi nespočívá pouze v akutních svolaných demonstracích a hlasitém vyjadřování se, ale spočívá i ve vzdělání a v zájmu, a to je běh na dlouhou trať, v němž se nesmíme nechat unavit,“ motivovala demonstranty jedna z organizátorek Radka Hübnerová a pochvalovala si, že oproti loňskému roku byl o pomoc s roznášením letáků a pořádáním demonstrace mezi lidmi mnohem větší zájem.

Anketa

Chcete, aby Babiš skončil za Čapí hnízdo v kriminále?

11%
78%
hlasovalo: 14166 lidí

Vody přibývá, ale žáby nesmějí ustat

„A jestliže se někdo bude neustále snažit naši vytrvalost narušit tím, že nebude reagovat a vysmívat se, tak věřte, že to je jen póza,“ řekla Hübnerová do mikrofonu. Odměnou jí byl potlesk účastníků. Podpořit demonstrující přišel i Tomáš Petráček ze spolku Mluvme spolu: „Už se tu scházíme skoro dva roky a zdá se, že jde o podobenství o žábách a vodě. Voda se zvyšuje a my jsme z těch posledních žab, které to nechtějí vzít na vědomí a vyskakují a vyskakují, ale dopadají stále zpátky. Když jsem viděl předpověď i počasí, říkal jsem si, že Andrej Babiš koupil i počasí v této zemi,“ začal svůj proslov Petráček k pobavení ostatních.

Zdůraznil, že lidé jsou unavenější, jak se posouvá, co je přípustné. Jako běžné prý lidé vnímají, co by před deseti lety končilo demisí vlády a odchodem dotčených z politického života. „Nejsme naivní. Všichni, kdo jsme tady, víme, že naše země potřebuje reformu justice, státního zastupitelství a spoustu dalších prvků. Ale aby reformy byly skutečnými reformami, aby se věci upíraly dobrým směrem, nemohou je dělat lidé, kteří jsou bytostně zkorumpovaní, a o nichž máme ve všem jistotu, že určitě neposunou naši justici a právní život v naší zemi k lepšímu,“ řekl Petráček a dodal, že Češi marní čas zbytečnostmi, zatímco jim uchází to podstatné – sucho.

Fotogalerie: - Za nezávislost justice

Demonstrace za nezávislost české justice v Hradci ...
Za nezávislost justice v Hradci Králové
Demonstrace za nezávislost české justice v Hradci ...
Demonstrace za nezávislost české justice v Hradci ...
Demonstrace za nezávislost české justice v Hradci ...
Demonstrace za nezávislost české justice v Hradci ...

Sucho způsobují firmy Andreje Babiše, jak ho může vyřešit?

„Všichni víme, že je obrovské sucho. Ale jak ho může řešit politik, který je součástí toho problému? Jehož firma vydělává na ničení našich polí a úrody? My jsme tady, abychom vyjádřili odpor, a budeme sem chodit tak dlouho, dokud se v té situaci něco nezmění,“ sdělil a upozornil na to, že k výměně ministra spravedlnosti došlo den po té, co se policie rozhodla obžalovat premiéra v kauze Čapí hnízdo. Vyzdvihl také potřebu politiků a osobností, kteří budou bránit naši demokracii, a nebudou ustupovat tlaku vyvíjenému na celou společnost. Jeho proslov několikrát doplnil hlasitý potlesk i bubnování a pískot.

Mimo jiné zdůraznil nutnost obrany nejen české justice, ale i českých médií. Politikům prý nelze dovolit obsazování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nelze jim dovolit znásilnit Českou televizi a Český rozhlas. Podle Petráčka se jedná o poslední média, která šíří reálné a skutečné informace a brání brainwashingu, kterému jsou Češi vystaveni. Za příklad uvedl Slovensko, které si dvakrát dokázalo zvolit slušného prezidenta, prý by se to do třetice mohlo podařit i v České republice. Vyzval přítomné, aby neztráceli vůli a energii i v nehlubší tmě tak, jak to praví mnohá přísloví.

V Čechách začíná, co skončilo na Slovensku

„Musíme dělat vše proto, aby se situace změnila, protože už teď a tady se připravuje budoucnost. Každý režim založený na lži a manipulaci jednou vyhnije a záleží, jak budeme připravení na moment změny. Už teď utváříme vaši budoucnost, tak vás prosím, buďme žábami, které stále vytrvale skáčou, i když to vypadá, že to nemá smysl. Má to smysl, vždycky mělo a vždy bude,“ uzavřel s hlasitým potleskem a křikem přítomných Tomáš Petráček.

Protest v Hradci Králové. Foto: Zuzana Koulová

Za uměleckou část promluvil v Hradci Králové herec Klicperova divadla Petr Vrběcký. Ten připomněl loňský rozhovor se svým kolegou ze Slovenska: „Asi před rokem jsem se bavil s kolegou Slovákem –  v době demonstrací v Bratislavě. Řekl mi, že je možné, že u nás začíná, co u nich končí – doba, kdy jedna strana vedená jedním člověkem, Ficem, tehdejším premiérem, si obsazovala důležité posty vlastními lidmi. Byla to taková normalizace jedenadvacátého století. Je možné, že to začíná i u vás, tak se nedejte a braňte se,“ citoval z rozhovoru Vrběcký s tím, že lidé mají právo se scházet v ulicích, protože tím nesou ideje Masarykovské první republiky.

Andrej Babiš se bojí pravdy, kterou musí skrývat

„Když se krátce zamyslíme nad osobností Andrej Babiše, nemůžeme říci, že je to lehký protivník. Není černobílý, má určité schopnosti, jinak by nemohl získat třicet procent voličů. Jeho práce s médii je úžasná, to musí ocenit i jeho zavilí odpůrci. Andrej Babiš ale má několik slabin a jednou z nich je, že se bojí pravdy, kterou v sobě neustále skrývá a musí s ní bojovat. Proto je tak nervózní, proto se tak vytočí a vadí mu veškeré poznámky o jeho osobě,“ doplnil Vrběcký. A současně upozornil, že Babišovo hnutí má potencionál pouze oněch třicet procent, ale stále zbývá čtyřicet procent lidí, kteří nechodí k volbám. Ty by prý potřebovali motivaci, protože jsou potencionálními spolubojovníky proti Babišovi.

S deštníky a v kapucích se pak stovky demonstrujících vydali na pochod, který zakončili u budovy soudu v Hradci Králové. Pokud bude ministryní spravedlnosti zvolena Marie Benešová, sejdou se na stejném místě znovu přesně za týden. A každý dostal za úkol přivést tři další demonstrující.

Za nezávislost justice. Foto: Zuzana Koulová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…