Průlom. Stíhačky F-16 se přibližují k Ukrajině

17.05.2023 8:42 | Zprávy

Ukrajinci jsou podle CNN o krok blíž dalšímu zlomovému bodu. Mohou skutečně získat stíhačky F-16. Na jejich dodání se mohou podílet Velká Británie, Nizozemí a Belgie, která deklarovala ochotu ukrajinské piloty vycvičit. Bez souhlasu USA se však F-16 na Ukrajinu nedostanou. Řekne Washington své „ano“? Rusové hlásí, že v Kyjevě zničili systém americké protivzdušné obrany Patriot. A přímo v Rusku se stále řeší možná zrada zakladatele wagnerovců Jevgenije Prigožina.

Průlom. Stíhačky F-16 se přibližují k Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská raketa, ilustrační foto

Zdá se, že Rusové posilují obranu u Bachmutu. Podle washingtonského Institutu pro studium války se na křídlech objevují nové jednotky ruských výsadkářů, kteří mají znemožnit Ukrajincům další postup v lokálních protiútocích. Ruské ministerstvo obrany oznámilo 16. května, že okupační jednotky odrazily dalších 10 ukrajinských protiútoků. Ukrajinci mají za to, že ruské posily u Bachmutu byly staženy z jiných úseků fronty. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová tvrdí, že ukrajinské síly u Bachmutu osvobodily území o rozloze 20 kilometrů čtverečních.

Podle ISW ruské ministerstvo obrany usiluje o to, aby soukromá armáda wagnerovců Jevgenije Prigožina dobyla celý Bachmut, třeba i s pomocí výsadkářů, aby bylo možné oznámit, že ruské síly dosáhly taktického vítězství, které může vyniknout o to víc, pokud kvůli ukrajinské protiofenzivě na jiných úsecích fronty ztratí své pozice.

CNN oznámila, že v ruské dělostřelecké palbě, které je Bachmut vystaven, zahynul bývalý příslušník speciálních sil americké armády. Podle podplukovníka ve výslužbě Perryho Blackburna, zakladatele neziskové organizace AFGFree, s níž Maimer na Ukrajině spolupracoval, se rotný ve výslužbě Nicholas Maimer nacházel v budově v Bachmutu, která se zřítila po zásahu dělostřeleckou palbou.

„Tehdy se většině Američanů a Ukrajinců, kteří tam byli, podařilo uniknout. Nickovi se bohužel utéct nepodařilo,“ řekl CNN také Maimerův americký přítel na Ukrajině.

Jedním z ruských úspěchů je podle Moskvy zásah amerického systému protivzdušné obrany Patriot v Kyjevě. Ukrajinská strana odmítla tuto informaci jakkoli komentovat, ale z USA přišla zpráva, že systém Patriot byl zasažen, poškozen, ale není zničen. Rozsah škod Washington zatím posuzuje.

Ruská státní agentura RIA Novosti tvrdí, že systém Patriot byl zničen útokem ze vzduchu a to jedním z Migů 31 hypersonickou střelou Kinžal.

„Kvůli rychlosti Kinžalu byly americké systémy protivzdušné obrany překvapeny  leteckým úderem – nepřátelské bojové posádky nemohly udělat nic, aby ochránily své protiletadlové systémy,“ řekl zdroj, který ruskou státní agenturu informoval.

RIA Novosati uvedla, že hypersonická střela Kinžal může letět desetkrát rychleji než zvuk a v jakékoli fázi svého letu může manévrovat.

Na ruské straně se také stále řeší možná zrada Jevgenije Prigožina, který měl Ukrajincům nabídnout, že jim prozradí informace o pozicích standardních armádních jednotek, pokud se Ukrajinci stáhnou z Bachmutu a umožní wagnerovcům oznámit získání kontroly nad celým Bachmutem. Prigožin se snažil tyto informace zlehčit prohlášením, že v době satelitních snímků nejsou pozice prakticky žádných jednotek utajeny. Krom toho podle Prigožina v každé válce existují komunikační kanály mezi oběma válčícími stranami, díky nimž dochází např. k výměně zajatců.

Rusko podle ISW posiluje spolupráci s Íránem.

„Rusko a Írán pokračují v úsilí o posílení dvoustranné vojensko-ekonomické spolupráce. Íránská státní tisková agentura IRNA 16. května oznámila, že íránský velvyslanec v Rusku Kazem Džalali oznámil, že Rusko a Írán podepíšou dohodu o výstavbě železniční trati Rašt-Astara během návštěvy ruského vicepremiéra Alexandra Novaka v Teheránu ve dnech 16. a 17. května. Tato dohoda údajně urychlí dokončení íránského projektu severojižního koridoru tím, že dokončí 162 km dlouhé spojení mezi íránskými městy Rašt a Astara a vytvoří spojení mezi Petrohradem a Perským zálivem. Dokončení tohoto sektoru je dlouhodobou íránskou linií, která má částečně za cíl posílit íránskou domácí ekonomiku a usnadnit snahy o vyhnutí se sankcím. Rusko i Írán podnikají další kroky k prohloubení dvoustranné vojenské spolupráce. Bílý dům 15. května informoval, že Rusko usiluje o nákup dalších bezpilotních letounů od Íránu poté, co většinu ze 400 íránských bezpilotních letounů zakoupených od srpna 2022 použilo při útocích na ukrajinskou infrastrukturu. Íránská média také 13. května informovala, že Írán v nadcházejícím týdnu obdrží první zásilku ruských víceúčelových stíhacích letounů Su-35. Moskva bude pravděpodobně pokračovat ve vzájemně výhodných vojensko-ekonomických programech, aby si zajistila pokračující íránskou materiální podporu ruských operací na Ukrajině,“ uvedl institut.

Na ruské domácí scéně se podle ISW snaží své pozice posílit tajná služba FSB. Údajně měla přijít s návrhem, aby příslušníci tajné služby mohli provádět domovní prohlídky bez předchozího souhlasu soudu.

„Což má pravděpodobně podpořit pokračující snahy Kremlu o posílení domácí represe. Návrh regulačního právního aktu by umožnil příslušníkům FSB provádět ‚operativní prohlídky nesouvisející s probíhajícím trestním řízením bez soudního příkazu v případech, které jsou naléhavé a mohou vést ke spáchání závažného trestného činu‘. Příslušníci FSB by rovněž mohli provádět prohlídky bez soudního příkazu v souvislosti s ‚událostmi nebo akcemi, které představují hrozbu pro státní, vojenskou, ekonomickou, informační nebo ekologickou bezpečnost Ruska‘,“ uvedl ISW.

Ukrajinci jsou podle CNN o krok blíž dalšímu zlomovému bodu. Mohou skutečně získat stíhačky F-16.

„Velká Británie a Nizozemsko pracují na ‚mezinárodní koalici‘, která má Ukrajině pomoci pořídit stíhačky F-16, které jsou podle Kyjeva životně důležité pro obranu (Ukrajiny), v situaci, kdy Rusko zintenzivňuje letecké údery, uvedl v úterý mluvčí britského premiéra Rishi Sunak,“ lze se dočíst na CNN.

Podle sdělení Downing Street, sídla britských premiérů, které následovalo po setkání Sunaka s nizozemským premiérem Markem Ruttem na summitu Rady Evropy na Islandu, se oba spojenci z NATO snaží dostat na Ukrajinu bojové letouny americké výroby a také vyškolit kyjevské piloty, aby s nimi uměli létat.

„Potřebujeme stíhačky F-16 a jsem vděčný našim spojencům za jejich rozhodnutí pracovat v tomto směru včetně výcviku našich pilotů,“ řekl Andrij Jermak, vedoucí kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Jermaka zejména Belgie, další spojenec NATO, „potvrdila svou připravenost vycvičit“ ukrajinské piloty.

Americké letectvo označuje letouny F-16, které poprvé vzlétly v roce 1978, za „relativně levný a vysoce výkonný zbraňový systém“. Američané se na počátku vpádu ruské armády na Ukrajinu obávali, že případné dodávky stíhaček F-16 by mohly v konečném důsledku vyvolat konfrontaci NATO a Ruské federace.

Americká zpravodajská stanice také upozornila, že jakýkoli přesun stíhaček F-16 na Ukrajinu není možný bez předchozího souhlasu USA a administrativa Joea Bidena tvrdí, že Ukrajina tyto stíhačky nepotřebuje. Jenže podle CNN se Američané také angažují ve výcviku Ukrajinců na stíhačkách F-16, už proto, aby zjistili, jak dlouho může trvat výcvik zahraničních pilotů na těchto strojích, kterých mají Američané k dispozici asi 800.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŠiroko , 17.05.2023 10:15:50
F-16 se osvědčily při útoky na pozemní cíle (civilisty). Trošku problém je v tom, že nejdřív musela být vybombardována a zničena protivzdušná obrana nepřítele a vyhlášena bezletová zóna. Potom je F-16 za kabrňáka a troufne si na kdejakého civilistu. Horší je to v souboji stroj na stroj. Ono je to podobné jako s banderovci. V přesile a na civilisty dosahují určitých výsledků. Jakmile ale narazí na ozbrojeného a vycvičeného protivníka, tak se v tom motají jak nudle v bandasce.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…