Průzkum pro Moravce: ANO je na tom ještě lépe než vloni o volbách. Komunisté i ČSSD těsně nad propastí, lidovci a Kalousek už uvnitř

02.12.2018 12:26

Představte si Poslaneckou sněmovnu, ve které sedí jen spousta poslanců ANO (ještě více než dnes), asi čtyřicet Pirátů, o něco méně zástupců ODS, k tomu už jen pár komunistů, poslanců SPD a hnutí Starostové a nezávislí. A přece by takto mohla vypadat, podle průzkumu, který si od agentury KANTAR CZ nechaly zpracovat Otázky Václava Moravce.

Průzkum pro Moravce: ANO je na tom ještě lépe než vloni o volbách. Komunisté i ČSSD těsně nad propastí, lidovci a Kalousek už uvnitř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čekání na výsledky senátních a komunálních voleb ve volebním štábu ANO

Česká televize pravidelně oživuje nedělní Otázky Václava Moravce průzkumy veřejného mínění objednanými obvykle u agentury KANTAR CZ. Tentokrát výzkumníci pro pořad vytvořili „volební model“, tedy simulaci, jak by aktuálně dopadly volby.

A jak by tedy dopadly? Vyhrálo by, tak jako ve skutečnosti, hnutí ANO se ziskem ještě o něco větším, než ve skutečných volbách před rokem. Celkem by získalo 32,5 procent, vloni 29,64. Oproti minulému měření přitom ANO vyletělo ještě více, o pět a půl procenta.

Co se od minulých voleb změnilo, to jsou výsledky dvou stran za ním. ODS a Piráti, druhá a třetí strana, získaly ve volbách 11,32 a 10,79 procent. Nyní by Piráti získali 19 procent a ODS 16 procent. Zejména u Pirátů se jedná o výrazný nárůst oproti minulým průzkumům.

PODROBNOSTI O PRŮZKUMU ZDE

Za nimi je výrazný odstup, další strany se již pohybují kolem pětiprocentní hranice, jež je rozhodující pro vstup do sněmovny.

Komunisté by na čtvrtém místě získali 6 procent. Na pátém by skončila SPD se ziskem 5,5 procenta a stejné procento by si připsalo šesté hnutí STAN.

Na samotné hranici vstupu, rovných pěti procentech, je ČSSD.

Mimo sněmovnu by zůstali lidovci (4,5 procenta) a s rovnými čtyřmi procenty i TOP 09.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

21:04 Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

Poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová vytáhla na premiéra Andreje Babiše dopis, ve kterém…