Průzkum pro veřejnoprávní ČTK: Většina českých firem souhlasí s protiruskými sankcemi

15.10.2014 17:30

Téměř 70 procent tuzemských firem se domnívá, že postup Západu vůči Rusku je po událostech na Ukrajině správný, neboť je třeba hájit demokratické hodnoty. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČTK uskutečnila ČSOB v polovině září mezi více než 500 tuzemskými podniky.

Průzkum pro veřejnoprávní ČTK: Většina českých firem souhlasí s protiruskými sankcemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

Stejný podíl firem míní, že ekonomické ztráty kvůli sankcím z ruské strany pro Evropu příliš vysoké nejsou, a tudíž je nasnadě je podstoupit, aby pomohly Ukrajině.

Polovina firem by sankce ještě přitvrdila

„Téměř 70 procent firem považuje sankce za správné opatření a zároveň se domnívá, že ekonomické ztráty Evropy nejsou příliš velké. Je zajímavé, že téměř polovina z nich by sankce dokonce přitvrdila,“ komentoval výsledky výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Firmy nemají jednotný názor, zda by společnosti, kterým ušel zisk v důsledku sankcí, měly dostat finanční kompenzaci od státu. Mírná většina firem, 55 procent, s tímto krokem nesouhlasí. Ušlý zisk v důsledků sankcí by nejčastěji od státu požadovaly firmy, na které mají zavedené sankce přímý vliv.

Tři čtvrtiny firem jsou pro zavedení kurzarbeitu

Na tři čtvrtiny podniků souhlasí alespoň s jedním návrhem státu ohledně zmírnění dopadu sankcí, tedy takzvaného kurzarbeitu nebo snížení zdravotního a sociálního pojištění, které platí zaměstnavatelé. O něco častěji se podnikatelé přiklánějí ke snížení pojištění.

Sankce ze strany EU cílí na kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy. Sankce EU vůči Rusku podle srpnového vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka povedou k poklesu tržeb českých firem o asi 2,2 miliardy korun a ohrožení 700 pracovních míst. Odvetné sankce Ruska prý ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…