Průzkumy k přímé volbě? Nevěřte jim, radí politolog

11.08.2012 13:55

Politolog a expert na volební systémy Tomáš Lebeda poskytl rozhovor serveru Aktuálně.cz. V něm upozornil na to, že současné průzkumy volebních preferencí k přímé volbě prezidenta nic nevypovídají a že je důležité si uvědomit, že voliči nemají s touto volbou žádnou zkušenost.

Průzkumy k přímé volbě? Nevěřte jim, radí politolog
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

„Problém průzkumů je v tom, že sada kandidátů není kompletní. Nejlépe z toho zatím vyšel ten, kdo začal první. To byla výhoda Jana Fischera - objevil se jako první, dostal se do čela a to mu pomohlo. Teprve ale začne kampaň. A může dostat jinou, nečekanou dynamiku. Takže bych byl rezervovaný,“ upozorňuje Lebeda.

Všechny průzkumy jsou navíc málo průkazné proto, že lidé zatím nemají s touto volbou žádné zkušenosti. Také proto zatím dvě velké agentury – CVVM a STEM – vyčkávají. „Konstruovat tedy výsledek volby je problém. Průzkumy jsou spíš jen jakýmsi testem oblíbenosti kandidátů. S volbou to nemá nic společného,“ říká politolog.

Lebeda také považuje za absurdní, že kandidáti stran, které mají nejvíce stranických preferencí, jsou tak vzadu. „Skoro si myslím, že první prezidentská volba ponese všechny známky voleb, se kterými voliči nemají zkušenosti. To je i problém vůbec první prezidentské volby. Voliči pak volí spíš intuitivně, nikoliv strategicky,“ prohlásil Lebeda.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …