Prymula chce ruský Sputnik. Má své kouzlo: Odolá mutacím

27.01.2021 7:34

Někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že ruská vakcína Sputnik V může pomoct vyřešit výpadky. O jejím nákupu chce diskutovat s premiérem Andrejem Babišem. Hovořil o tom nejen pro server Novinky.cz, ale i pro Český rozhlas Plus.

Prymula chce ruský Sputnik. Má své kouzlo: Odolá mutacím
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Roman Prymula v Partii
reklama

Roman Prymula, jenž nyní působí ve funkci poradce premiéra Andreje Babiše, se domnívá, že Česko by mělo nakoupit samo vakcíny proti koronaviru a nespoléhat se jen na Evropskou unii. Podle jeho slov by se  tak vyřešil nedostatek vakcíny. Apeluje na to, že by se měla koupit i zatím v EU neschválená ruská vakcína Sputnik V, kterou však odmítá šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25459 lidí

„Teď je zpomalen celý ten proces očkování a potřebujeme je co nejrychleji. Pokud se nám nepodaří získat vakcíny, které jsou registrované v Evropě, což je těžké, tak pak je samozřejmě tato cesta,“ zmínil Prymula pro Novinky.cz, že by se zkrátka mohlo jednat s výrobci a obstarat si vakcínu bokem. Hovoří tak o Maďarsku, kterou obdobnou cestu zvolilo. 

Co se týče Sputniku V, tato vakcína se dle jeho slov jeví jako bezpečná. „Ještě jsem neviděl výsledky velké studie, která byla zahájena až po registraci, protože tu byla velká nevole, že ta studie nebyla už před registrací, ale myslím si, že ty výsledky musely být předloženy teď Evropské lékové agentuře, kde bylo žádáno o registraci této vakcíny. Doufám, že se dostanou i na veřejnost,“ zmínil Prymula a hovořil i o čínské vakcíně Sinopharm.

„Tato vakcína má svoje kouzlo v tom, že zřejmě nebude mít problém s nějakými mutacemi, protože tam má na svém povrchu celou řadu antigenů, jelikož jde vlastně o mrtvý virus. Na druhou stranu její imunogenita je kratší než u jiných vakcín, což znamená, že by se musela přeočkovávat asi jednou za šest měsíců. To je samozřejmě hendikep,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…