Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo

01.04.2020 16:20

V České republice téměř všichni občané pohybující se mimo domov nosí roušky. Výjimku mají jen děti do dvou let nebo řidiči auta, kteří ve voze sedí sami. Světová zdravotnická organizace (WHO) však tvrdí, že plošné nošení roušek může v boji s koronavirem za jistých okolností víc škodit než pomáhat. Profesor Roman Prymula na jejich používání přesto trvá. Vysvětlil proč. Své spoluobčany také požádal, aby o Velikonocích seděli doma a nechodili koledovat.

Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula
reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že povinné nošení roušek může v boji proti šíření koronaviru více škodit než pomáhat. Zvlášť pokud lidé manipulují s rouškami nesprávně, přenesou si z nich virus na ruce, z rukou např. do očí a odtud se rozšíří do organismu.

WHO tvrdí, že by roušky měli nosit jen nemocní lidé.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20271 lidí

Profesor Prymula uznává, že na názoru Světové zdravotnické organizace je část pravdy. Jenže jen část. Na videu, které koluje po českém internetu, zdůraznil, že roušku by opravdu měli nosit nemocní lidé, jenže háček je v tom, že někteří lidé mají jen lehký průběh nemoci Covid-19, takže vůbec nezaznamenají, že jsou nemocní.

Navíc virus vylučují z těla už nějaký čas před tím, než se u nich nemoc projeví příznaky v podobě vysoké teploty či suchého kašle. Tím, že nosí roušky všichni, chrání své spoluobčany. Pokud by byli nositeli viru, omezí tím jeho šíření, protože roušky omezují výskyt aerosolu s virem v ovzduší až o 80 procent.

To však ani podle Prymuly nic nemění na tom, že bychom si roušky měli sundávat opatrně, pravidelně je prát a stále si důkladně mýt ruce.

A pak je tu ještě jeden úhel pohledu. WHO prý lidem nedoporučuje nosit roušky proto, aby jich víc zbylo na zdravotníky.

„V tom textu experta Světové zdravotnické organizace se připouští, že jedním z důvodů je, aby roušky nechyběly zdravotníkům. Ti mají samozřejmě přednost a z tohoto úhlu pohledu to chápu. V České republice je ale situace úplně odlišná. Já bych chtěl poděkovat českému národu, který se k tomu postavil opravdu čelem. My jsme prakticky všichni vybaveni látkovými rouškami, které netvoří soutěž o to, že nebudeme mít roušky pro zdravotníky,“ upozornil Prymula na videu, které sdílel na sociální síti Facebook i premiér Andrej Babiš (ANO).

Fotogalerie: - Rozvoz jídel

Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...
Zavřené hospody a restaurace řeší alespoň část trž...

Pár slov Prymula věnoval i blížícím se Velikonocům. Nabádal své spoluobčany, aby během těchto svátků nechodili za svými známými a nekoledovali u nich, jak bývá zvykem. „Bohužel ještě nejsme v situaci, kdy bychom si to mohli dovolit. My velice pečlivě, na lékárnických vahách, vážíme, která opatření budeme moci uvolnit, ale ta doba přijde až po Velikonocích,“ zdůraznil epidemiolog.

Krizový štáb, který Prymula donedávna vedl, chce napřed plně zprovozit systém tzv. chytré karantény, který pomůže do tří dnů vytrasovat a izolovat všechny osoby, které přišly do kontaktu s nakaženým občanem. Tak se podle Prymuly podaří zbrzdit šíření viru, i když jiná opatření už budou rozvolněna.

Tak či onak se ale podle pana profesora musíme připravit na to, že konání hromadných akcí bude v České republice zakázáno ještě řadu týdnů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…