Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo

01.04.2020 16:20

V České republice téměř všichni občané pohybující se mimo domov nosí roušky. Výjimku mají jen děti do dvou let nebo řidiči auta, kteří ve voze sedí sami. Světová zdravotnická organizace (WHO) však tvrdí, že plošné nošení roušek může v boji s koronavirem za jistých okolností víc škodit než pomáhat. Profesor Roman Prymula na jejich používání přesto trvá. Vysvětlil proč. Své spoluobčany také požádal, aby o Velikonocích seděli doma a nechodili koledovat.

Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že povinné nošení roušek může v boji proti šíření koronaviru více škodit než pomáhat. Zvlášť pokud lidé manipulují s rouškami nesprávně, přenesou si z nich virus na ruce, z rukou např. do očí a odtud se rozšíří do organismu.

WHO tvrdí, že by roušky měli nosit jen nemocní lidé.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20296 lidí

Profesor Prymula uznává, že na názoru Světové zdravotnické organizace je část pravdy. Jenže jen část. Na videu, které koluje po českém internetu, zdůraznil, že roušku by opravdu měli nosit nemocní lidé, jenže háček je v tom, že někteří lidé mají jen lehký průběh nemoci Covid-19, takže vůbec nezaznamenají, že jsou nemocní.

Navíc virus vylučují z těla už nějaký čas před tím, než se u nich nemoc projeví příznaky v podobě vysoké teploty či suchého kašle. Tím, že nosí roušky všichni, chrání své spoluobčany. Pokud by byli nositeli viru, omezí tím jeho šíření, protože roušky omezují výskyt aerosolu s virem v ovzduší až o 80 procent.

To však ani podle Prymuly nic nemění na tom, že bychom si roušky měli sundávat opatrně, pravidelně je prát a stále si důkladně mýt ruce.

A pak je tu ještě jeden úhel pohledu. WHO prý lidem nedoporučuje nosit roušky proto, aby jich víc zbylo na zdravotníky.

„V tom textu experta Světové zdravotnické organizace se připouští, že jedním z důvodů je, aby roušky nechyběly zdravotníkům. Ti mají samozřejmě přednost a z tohoto úhlu pohledu to chápu. V České republice je ale situace úplně odlišná. Já bych chtěl poděkovat českému národu, který se k tomu postavil opravdu čelem. My jsme prakticky všichni vybaveni látkovými rouškami, které netvoří soutěž o to, že nebudeme mít roušky pro zdravotníky,“ upozornil Prymula na videu, které sdílel na sociální síti Facebook i premiér Andrej Babiš (ANO).

Pár slov Prymula věnoval i blížícím se Velikonocům. Nabádal své spoluobčany, aby během těchto svátků nechodili za svými známými a nekoledovali u nich, jak bývá zvykem. „Bohužel ještě nejsme v situaci, kdy bychom si to mohli dovolit. My velice pečlivě, na lékárnických vahách, vážíme, která opatření budeme moci uvolnit, ale ta doba přijde až po Velikonocích,“ zdůraznil epidemiolog.

Krizový štáb, který Prymula donedávna vedl, chce napřed plně zprovozit systém tzv. chytré karantény, který pomůže do tří dnů vytrasovat a izolovat všechny osoby, které přišly do kontaktu s nakaženým občanem. Tak se podle Prymuly podaří zbrzdit šíření viru, i když jiná opatření už budou rozvolněna.

Tak či onak se ale podle pana profesora musíme připravit na to, že konání hromadných akcí bude v České republice zakázáno ještě řadu týdnů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…