Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo

01.04.2020 16:20 | Zprávy

V České republice téměř všichni občané pohybující se mimo domov nosí roušky. Výjimku mají jen děti do dvou let nebo řidiči auta, kteří ve voze sedí sami. Světová zdravotnická organizace (WHO) však tvrdí, že plošné nošení roušek může v boji s koronavirem za jistých okolností víc škodit než pomáhat. Profesor Roman Prymula na jejich používání přesto trvá. Vysvětlil proč. Své spoluobčany také požádal, aby o Velikonocích seděli doma a nechodili koledovat.

Prymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že povinné nošení roušek může v boji proti šíření koronaviru více škodit než pomáhat. Zvlášť pokud lidé manipulují s rouškami nesprávně, přenesou si z nich virus na ruce, z rukou např. do očí a odtud se rozšíří do organismu.

WHO tvrdí, že by roušky měli nosit jen nemocní lidé.

Profesor Prymula uznává, že na názoru Světové zdravotnické organizace je část pravdy. Jenže jen část. Na videu, které koluje po českém internetu, zdůraznil, že roušku by opravdu měli nosit nemocní lidé, jenže háček je v tom, že někteří lidé mají jen lehký průběh nemoci Covid-19, takže vůbec nezaznamenají, že jsou nemocní.

Navíc virus vylučují z těla už nějaký čas před tím, než se u nich nemoc projeví příznaky v podobě vysoké teploty či suchého kašle. Tím, že nosí roušky všichni, chrání své spoluobčany. Pokud by byli nositeli viru, omezí tím jeho šíření, protože roušky omezují výskyt aerosolu s virem v ovzduší až o 80 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bude se trestat. Video s Fialou a Decroix jede Českem

12:14 Bude se trestat. Video s Fialou a Decroix jede Českem

„Lex Vidlák.“ Tak předseda Stačilo! Daniel Sterzik nazývá novelu trestního zákona, která by umožňova…