Ptali jsme se komunistů, koho na Hrad. Zeman, padlo opatrně

23.05.2012 7:51

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) má za sebou víkendový VIII. sjezd, který pověřil Ústřední výbor strany navržením kandidáta na křeslo českého prezidenta. Zatím KSČM vlastního kandidáta nemá a jeho eventuální nominace se předpokládá v průběhu září. ParlamentniListy.cz proto navrhly některým komunistům vybrat ze čtveřice jmen: Jana Bobošíková, Jan Fischer, Jan Švejnar a Miloš Zeman pro případ, že by kandidát KSČM neuspěl. Budou komunisté disciplinovaní v případě, že jim stranická špička „zavelí“, koho mají volit?

Ptali jsme se komunistů, koho na Hrad. Zeman, padlo opatrně
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vojtěch Filip při volbě vedení strany
reklama

„Rozhodně budeme v KSČM kandidáta na prezidentský úřad vybírat,“ řekl ParlamentnimListům.cz předseda komunistů Vojtěch Filip. Ústřední výbor KSČM byl nakonec sjezdem pověřen, aby případného kandidáta navrhnul. 

Předseda komunistů si z nabídky kandidátů nevybral, Kováčik by preferoval Zemana

K nabídnutým jménům se Filip vyjádřit nechtěl. „Preferuji to, že zatím hledáme našeho vlastního kandidáta, který by oslovil členy KSČM i naše sympatizanty,“ dodává Filip. Kdyby prý jejich kandidát pro druhé kolo neuspěl, vedení se poradí, zda doporučí členům podporu někoho jiného. „Myslím, že naše členská základna bude v takovém případě očekávat doporučení vedení strany,“ dodal Filip.

Fotogalerie: - Rudý sever

KSČM sjezd KSČM - Liberec 2012
Vojtěch Filip - sjezd KSČM Liberec 2012
KSČM si o víkendu v Liberci volila vedení strany.
KSČM si o víkendu v Liberci volila vedení strany.
KSČM si o víkendu v Liberci volila vedení strany.
KSČM si o víkendu v Liberci volila vedení strany.

„Když by nebylo zbytí, vybral bych si osobně Zemana," říká předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj, v případě neúčasti komunistického kandidáta v druhém kole, členové a příznivci KSČM přihlédnou k doporučením vedení strany.

Pavel Kováčik je přesvědčen, že na nominaci prezidentského kandidáta je ještě čas. „Teď jsme absolvovali sjezd, takže předpokládám, že se i tato otázka dostane ke slovu,“ říká poslanec. Svého kandidáta prý strana nominuje nejspíš někdy v září, říjnu letošního roku. „Pokud se rozhodneme, že vlastního kandidáta postavíme,“ dodal Kováčik.

Opálka ani Grospič by si z „nabídky“ kandidátů nevybrali ani jednoho

Poslanec Miroslav Opálka by si z nabízených jmen nevybral ani jedno. „Jsem přesvědčen, že se domluvíme na vlastním kandidátovi,“ říká poslanec.  „Ze všech jmenovaných bych si nevybral ani jednoho,“ dodává. „Věřím, že dokážeme nabídnout vlastního kandidáta, který by lidi oslovil,“ dodává Opálka. 

Ani poslanec Stanislav Grospič, by si mezi jmenovanými nevybral. Z navrhovaných mu prý nesedí ani jeden.

„My jsme vcelku nikdy neměli problém s respektováním doporučení vedoucích orgánů členskou základnou,“ reaguje Grospič na dotaz ParlamentnichListů.cz, zda budou členové KSČM respektovat doporučení vedení strany v případě absence komunistického prezidentského kandidáta v druhém kole.

„Jaký ale bude reálný stav, to napoví teprve výsledky prvního kola,“ říká poslanec. Zatím prý komunisté ještě ani neznají všechny kandidáty. „Ostatně, už byly situace, kdy jsme nechávali rozhodnutí na lidech samotných,“ dodává Grospič. Jindy je podle něj vhodnější doporučení. „Je to ale opravdu hodně předčasné, počkejme si alespoň na to, kdo vůbec bude kandidovat,“ směje se Stanislav Grospič.

Dolejš by uvítal bohatší nabídku, v druhém kole by z navržené čtveřice upřednostnil duel Fischer - Zeman

„No, uvítal bych širší nabídku,“ směje se poslanec Jiří Dolejš. Kdyby prý ale měl volit z uvedených čtyř kandidátů, byl ochoten ParlamentnimListům.cz nabídnout variantu druhého kola. „Z vaší nabídky bych asi preferoval, aby se do druhého kola dostali Jan Fischer a Miloš Zeman,“ dodává poslanec.

Jak uvedl, předpokládal, že jednání o kandidátovi bude až po sjezdu. „Bude to vyžadovat větší připravenost,“ konstatoval. „Budeme-li se rozhodovat, pak se budeme rozhodovat se znalostí věci. Až se dozvíme ostatní nominace, budeme se rozhodovat, zda postavíme vlastního kandidáta, kdo by to měl být, a podobně,“ dodává Dolejš.

Možnost volit přímo hlavu státu si prý tentokrát členové KSČM ujít určitě nenechají

Jiří Dolejš také zdůraznil, že voliči KSČM patří k těm, kteří k volbám chodí. Podle něj by jich mohlo sice chodit ještě více, ale i tak chodí k volbám častěji než voliči jiných stran. „Myslím, že si to zejména tentokrát nenechají ujít, tím spíš, že poprvé je prezidentská volba přímá," říká poslanec.

V případě, že se kandidát KSČM do druhého kola nedostane, doporučení vedení prý sice voliči KSČM v úvahu určitě vezmou, ale o zaměření kandidáta mají jasno, takže volit budou toho, kdo jim bude bližší. „Nebude to nic, co by jim mohlo dělat problémy, protože budou mít jasno, kdo je jejich srdci bližší,“ říká Jiří Dolejš.

Také expert pro cirkevní záležitosti za KSČM Vladimír Koníček by z nabízené čtyřky dal přednost Zemanovi

"Pakliže nebude mít KSČM vlastního kandidáta v druhém kole, tak bych si z vaší nabídky vybral rozhodně Miloše Zemana," říká poslanec a expert na církevní záležitosti za KSČM Vladimír Koníček. 

Míru, s jakou budou členové a sympatizanti KSČM respektovat doporučení vedení strany pro případnou volbu v druhém kole, nelze podle něj zatím odhadnout. "Hodně bude záležet přece na tom, jací budou kandidáti, kdo do druhého kola postoupí, ale i na řadě dalších okolností, takže teď to opravdu nejsem schopen pojmout," dodává Koníček.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…