„Zaveďme vojnu a přestaňme se podceňovat!“ Úvahy s takovým titulkem sepsal publicista Přemysl Souček, který se v ParlamentníchListech.cz vyjadřuje hlavně k otázkám ohledně energetiky. Jenže ono to, jak také podotkl, spolu souvisí. Pojďte se na to podívat.
Potřebujeme vlastní elektřinu i armádu
Vývoj Česka je v oblasti energetiky podle Součka v mnohém podobný jako v oblasti obrany státu. Momentálně se ale víc diskutuje o tom, jak skutečně zajistit obranyschopnost, než o energetice. Nevyhneme se však ani jednomu: „S energetikou je to v Česku podobné jako s obranou státu. V energetice usilovně pracujeme na tom, abychom byli závislí na dovozu elektřiny, protože uhelné elektrárny budou jejich provozovatelé s vysokou pravděpodobností nuceni zavřít do roku 2030. Spíš dřív. Z ekonomických důvodů. Což je doba, za kterou prakticky jistě nestihneme postavit chybějící výkon v paroplynových elektrárnách. Nové jaderné bloky budou někdy v polovině čtyřicátých let a nestálá produkce obnovitelných, ale také jen občasných zdrojů potřebnou elektřinu nezajistí. Takže budeme odkázáni na jiné, ač bychom si elektřinu mohli produkovat sami. Situace je o to horší, že zemí, odkud bude možné elektřinu dovážet, ubývá, před čímž varuje i oficiální dokument ‚Hodnocení zdrojové přiměřenosti elektrické soustavy ČR do roku 2040‘, tedy MAF 23, kterou vydala státní společnost ČEPS. To je výhradní provozovatel tuzemské přenosové soustavy, která tvoří páteřní síť elektrizační soustavy.“
„S obranou Česka je to velmi podobné. Armáda při současných stavech není s to republiku ubránit, a jsme tak odkázáni na spojence v NATO. Toho NATO, kterému jsme schopni sami poskytnout jeden zastaralý tankový prapor, jednu letku gripenů a dvě mechanizované brigády. Obě přitom mají problém s vybavením, jež neodpovídá aktuálním zkušenostem z války na Ukrajině. Vláda se odhodlala k nákupům armádního vybavení, ale tím se snaží vyřešit jen polovinu problému. Pokud totiž nebude mít Česko možnost efektivní mobilizace, může mít ve skladech nakoupeno techniky, kolik bude chtít, a stejně to nezvýší jeho obrannou sílu. Protože efektivní mobilizace předpokládá, že se mobilizují lidé, kteří už za sebou mají vojenský výcvik. Jenže takových lidí už máme jen ‚pět a půl‘. Změnit to může pouze zavedení vojenské služby. Což je krok, ke kterému se nikdo z politiků nehlásí,“ říká publicista Přemysl Souček, jehož soudy v oblasti energetiky jste mohli číst na tomto webu již mnohokrát. A doplňuje, že obě oblasti procházejí podobně chmurným vývojem. Zatímco v energetice je příčinou problému Evropská unie, v obraně jsme to my sami, protože většina národa neví, co a proč by měla bránit. Tady končí se srovnáním obou oblastí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský