Puč v Číně? Ukázalo se, že je to jinak

26.09.2022 11:31 | Zprávy

Spekulace o osudu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga začínají pomalu utichat. Tvrzení o tom, že v Pekingu proběhl vojenský převrat, po kterém byl čínský prezident umístěn do domácího vězení, mohou mít podle mnoha analytiků a novinářů dosti elementární vysvětlení a objevují se názory, že šlo o ukázku, co dokážou algoritmy sociálních sítí a vše bylo „možná jen zbožné přání některých lidí“. Přicházejí však také zprávy, že je Si Ťin-pching možná skutečně držen ve svém domě. Má však za tím být jiná příčina, nežli vojenský puč.

Puč v Číně? Ukázalo se, že je to jinak
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Pro zvěsti šířící se po sociálních sítích se neobjevily žádné důkazy a mnoho podobných zpráv může mít vcelku jednouché vysvětlení.

Spekulace o puči proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se začaly objevovat poté, co se lídr země vrátil ze summitu Šanghajské organizace pro spolupráci z Uzbekistánu, což byla vůbec jeho první zahraniční cesta od doby, co se z Číny do celého světa rozšířila pandemie covidu-19.

Si Ťin-pching se po návratu z cesty neukázal na veřejnosti a sociální sítě tak zaplavily divoké domněnky o jeho osudu, které zmiňovaly, že již není hlavou Lidové osvobozenecké armády a že armádní velitelé proti prezidentovi Číny zasáhli. Vše podpořilo to, že z Pekingu nepřišlo žádné oficiální vyjádření.

Divoká tvrzení se podle serveru firstpost.com začaly objevovat poté, co několik neověřených účtů na sociálních sítích začalo sdílet tvrzení o vojenském převratu v Číně. Účet na twitteru s názvem New Highland Vision, který má více než 20 000 sledujících, 22. září napsal, že bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao a bývalý premiér Wen Ťia-pao přesvědčili Songa Pchinga, bývalého člena stálého výboru politbyra, aby od Si převzal kontrolu nad Ústředním úřadem stráží (CGB).

V příspěvku se psalo, že měl Si Ťin-pching kvůli tomuto dění přiletět 16. září ze Samarkandu, ale byl zadržen na pekingském letišti a umístěn do domácího vězení. Účet sice dodal, že toto tvrzení zatím neověřil a skutečnost se ukáže až na zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny, spekulace ale na to již nabraly raketovou rychlost a objevovaly se zprávy, které tyto informace měly potvrzovat.

Jednou z takovýchto zpráv je například rušení letů v některých oblastech Číny.

Komentátorka Jennifer Zengová s 200 tisíci sledujícími navíc na sociální sítě nahrála video, v němž tvrdila, že k čínskému hlavnímu městu míří velká vojenská kolona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U Moravce: Smějí se nám. Koupí ruskou ropu, prodají nám draho

14:29 U Moravce: Smějí se nám. Koupí ruskou ropu, prodají nám draho

V první hodině Otázek měl Václav Moravec ve studiu živo. Europoslankyně Nikola Bartušek (Přísaha) pr…