Putin, Francii podpaluje Putin, padlo. Znalec teď tvrdě udeřil: Lid se vyslovil! A důrazně

12.12.2018 13:47

Někteří čeští komentátoři, analytici a redaktoři si myslí, že francouzské protesty rozdmýchává či snad dokonce organizuje Rusko. Nicméně, podle Martina Hekrdly z webu A2larm jsou protesty ukázkou prozření z politiky Emmanuela Macrona. „Lid se vyslovil. V posledních týdnech to prostě jen učinil znovu, jenom důrazněji,“ připomíná Hekrdla slova Jacquese Chiraca.

Putin, Francii podpaluje Putin, padlo. Znalec teď tvrdě udeřil: Lid se vyslovil! A důrazně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Demonstranti byli ve žlutých reflexních vestách
reklama

Mají ve francouzských protestech svou ruku Rusové? Někteří čeští komentátoři a redaktoři si myslí, že ano. Martin Fendrych na webu Aktuálně.cz píše, že ruská média a účty na sociálních médiích zveličují krizi, ve které se Francie ocitla. „V ulicích není žádná ‚Francie‘, nýbrž poměrně malá skupina nespokojených obyvatel,“ tvrdí Fendrych a odvolává se na počty demonstrantů a články z The Times.

„Máme před sebou jako na talíři ruskou kuchařku, ruské ‚jak se to dělá‘. Kreml nevyvolal problém ve Francii, není odpovědný za to, že menší část tamní společnosti neprofituje z konjunktury, není dost vzdělaná, hbitá, živí se málo placenou prací, splácí (či nesplácí) dluhy, spíš přežívá, než že by plnohodnotně žila. Ale jakmile ta menšina začne protestovat, byť jsou to jen malá čísla, věc okamžitě uchopí ruští trollové, hybridi, a začnou s ní pracovat, šířit nepokoj, zvětšovat škody,“ myslí si Fendrych.

Celý komentář ZDE

Anketa

Obáváte se, že ,,vánoční" teroristické útoky zasáhnou i Českou republiku?

73%
hlasovalo: 8002 lidí
Další, kdo ve francouzských nepokojích vidí ruskou stopu, je redaktor ČT Jakub Szántó. Ten na Twitter napsal: „Skupinka radikálů poblíž pařížského Vítězného oblouku rozbíjí cizí majetek... Ovšem za zřetelně ruského štěbetání. A když se vpředu pohne policie, zařve jeden z nich: ‚Zpátky!‘ Nechci z toho dělat žádné závěry, jen snad poradit ruským médiím, aby zkusila zapátrat, no.“ Přizvukoval mu Roman Máca, analytik think-tanku Kremlin Watch, který tvrdí, že mezi demonstranty ve Francii se objevili proruští aktivisté s vlajkami Doněcké republiky, a také, že čeští proruští aktivisté se objevili ve Francii. Máca se ptá, kdo jim cestu zaplatil, a tuší vliv cizí moci.

Nicméně je tu ale jiný pohled. Na webu A2larm se Martin Hekrdla pouští do analýzy protestů v článku „Francie hoří“. Podle článku projev Emmanuela Macrona k národu v pondělí večer nemohl ve Francii nic podstatného změnit a principy macronismu byly demonstracemi nenávratně podkopány. „O jeho rozkladu nelze pochybovat, jakkoliv si vládnoucí třída právě od něj slibovala pravý opak: politickou stabilitu, dostatečnou podporu veřejnosti i pevné podloží pro dovršení neoliberálních reforem, tedy pro útok na práva a životní úroveň pracujících lidí,“ píše publicista Martin Hekrdla. Vládní kruhy se prý domnívaly, že lidé toto neprohlédnou.

Macronovo République en Marche je podle autora široký „radikální střed“, neoliberální v ekonomice a liberální v societálních otázkách, omlazený, feminizovaný a digitalizovaný, vůči „starým strukturám“ a konzervativcům všeho druhu modernizační, ba revolucionizující. A měl tak tvořit alternativu proti dvěma extrémům, Národní Frontě Le Penové a Nepodvolené Francii Jeana-Luca Mélenchona.

Anketa

Je ostuda, že se Česko nepřipojilo k migračnímu paktu OSN?

2%
98%
hlasovalo: 16721 lidí
Potenciál prý v hnutí byl, zhrození z „extrémů“ z République en Marche činilo ono pověstné menší zlo. Macron podle Hekrdly působivě vystupoval jako moralizátor politického života, ovšem pouze do té doby, než prasklo, že jeho šéf ochranky mlátil s policisty demonstranty. Dále Macron vystupoval jako Antitrump, Evropan, feminista a pragmatik v otázce migrace. Ale Macron měl dle Hekrdly za úkol hlavně zvýšit konkurenceschopnost francouzského hospodářství, dle něj oslabeného dosud nevykořeněným sociálním státem a stále ještě i krizí z let 2008 a 2009. Dle jeho názoru však Macron v této „kvadratuře kruhu“ ve prospěch francouzských elit uspět nemohl. Pokrytectví se prý naplno ukázalo v dani z pohonných hmot: „Výjimky pro největší spotřebitele, leteckou i námořní dopravu a četné další korporace, bily do očí – a navíc se experti shodli, že na ekologický tranzit měla jít z oné zápalné daně nanejvýš čtvrtina (a patrně jen desetina), zatímco zbytek měl prostě jen zalepit státní rozpočet oslabený dárky velkým kapitálům.“

„Razance a masovost protestů vedla ideology nové vládnoucí struktury k opakování staré mantry o hrozbách pravého i levého populismu, jímž tato struktura od počátku legitimizovala svoji existenci jako hráze,“ popisuje dále Hekrdla s tím, že „roztleskávač intervencí NATO“ Bernard Henri-Lévy vyhodnotil situaci jako „fašizující nepokoje, které spojují rudé a hnědé“, a bývalý radikál Daniel Cohn-Bendit zase Žluté vesty odmítl kvůli „autoritativnímu driftu.“

Hekrdla píše že není možné vyloučit možné zneužití všeobecné frustrace pro nedemokratická vyústění, nicméně „soupisy stížností“ této aliance mají podle něj jednoznačně sociální, rovnostářskou a demokratickou povahu. „Pouhý pohled na transparenty a vlajky nad žlutými zástupy dával slušnou představu o pluralitě tohoto sociálního zdvihu, v němž se nahromadily iluze i prozření, zmatky i pravdy, bludy i užitečné zkušenosti z předchozích stávek,“ píše autor a dodává slova Jacquese Chiraca, když Francouzi odmítli Evropskou ústavu v referendu: „Le peuple est exprimé“ čili „Lid se vyslovil.“ „V posledních týdnech to prostě jen učinil znovu, jenom důrazněji,“ zakončuje svou úvahu Hekrdla.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Francie povstala

V Paříži se konaly protesty proti vládě Emmanuela ...
Demonstranti byli ve žlutých reflexních vestách
Policisté bránili vstupu i na některé ulice kolem ...
Nad Paříží létaly vrtulníky
Policejní obrněnci
Policejní zábrany v ulicích Paříže

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…