Putin chuj! Teploušové, táhněte do Ruska. Ještě jeden pohled na řádění odpůrců Nočních vlků

07.05.2019 19:01

Dne 6. 5. 2019 navštívil Olšanské hřbitovy kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci s cílem uctění památky padlých sovětských vojáků ve druhé světové válce na území Československa a položením kytic k jejich hrobům. Jak už je zvykem, dorazili i odpůrci současného Ruska. Fotograf Vít Hassan zažil přímo v centru střetu aktivistů velmi zajímavé věci. Jeho svědectví přinášíme v autentické formě.

Putin chuj! Teploušové, táhněte do Ruska. Ještě jeden pohled na řádění odpůrců Nočních vlků
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protestující proti Nočním vlkům

Po dvanácté hodině k Olšanským hřbitovům v Praze přijelo několik desítek motorek se členy ruského motorkářského klubu Noční vlci. Noční vlky přišli přivítat i čeští politici Josef Skála, Jaromír Kohlíček, Marta Semelová, Jaroslav Foldyna a přes dvě stě jejich příznivců.

Před vchodem na Olšanské hřbitovy na ně čekala i skupinka zhruba padesáti odpůrců v čele s protiruským aktivistou a účastníkem tzv. pražského Majdanu, Nizozemcem Otakarem van Gemundem. Aktivisté si s sebou přinesli několik metrů dlouhý transparent hlásající, že Hitler + Stalin rozpoutali druhou světovou válku, který pověsili na zeď Olšanských hřbitovů. Někteří z nich byli omotáni do vlajek Evropské unie, mávali prapory se symbolem NATO, či v rukou drželi roztažené americké vlajky.

Při příchodu Nočních vlků na ně vulgárně pokřikovali, pískali a směrem k nim ukazovali vztyčené prostředníčky. Poslanec Jaroslav Foldyna se je pokusil uklidnit velice svérázným způsobem, a to tak, že v ruce svíral balíček s několika různobarevnými lízátky značky Chupa Chups, kterými se jal aktivisty obdarovávat. Ti však odmítli. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, proč zrovna lízátka, Jaroslav Foldyna odpověděl: „Chtěl jsem je zklidnit něčím sladkým a také je o nich všeobecně známé, že je mezi nimi mnoho zženštilých mužů. Tak jsem jim chtěl lízátky udělat radost, ale oni je odmítli, tudíž jsem nevěděl, co s nimi, a nakonec jsem je rozdal malým dětem.“