Putin má strach z Ukrajiny. Politický geograf Romancov nabízí jedno srovnání s nacisty

21.08.2015 8:22

Politický geograf Michael Romancov hodnotí situaci v Rusku v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V tento den před 47 lety do země vtrhly nejen sovětské tanky. Problém je dnes podle Romancova v tom, že nástupnický stát Sovětského Svazu Ruská federace hlásá, že invaze byla v pořádku. Stačí se podívat na to, co hlásají vládní ruská média. Dnešní kremelská propaganda navíc znovu mluví o ohrožení země.

Putin má strach z Ukrajiny. Politický geograf Romancov nabízí jedno srovnání s nacisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

„(Putin) pracuje s tou úrovní ruské psychiky, která je výrazně senzitivnější vůči jeho tvrzením a návrhům, než tomu bylo v sovětských dobách. Putin je nacionalista, úspěšný nacionalista. Sovětští komunisté v tom období roku 1968 byli internacionalisté. To se hůř prodává. Ale v obou případech vidíme intenzivní a úspěšnou snahu ‚prodat‘ veřejnosti téma vnějšího ohrožení,“ konstatuje Romancov v rozhovoru pro páteční MF Dnes.

Kdyby se Rusové museli vyrovnat se svou minulostí...

Dochází k militarizaci ruské společnosti, občané jsou ujišťováni, že je ruská armáda silná a zemi ochrání. A řada lidí této militarizující propagandě opravdu věří. Podle Romancova je varující, že jsou takto vedeni i školáci. Na předměstí Moskvy se objevuje Park kultury a oddechu ruských ozbrojených sil, který by prý měl v budoucnu navštívit každý školák, aby se seznámil s ruskou armádou a válečnými momenty v dějinách Ruska. Politický geograf varuje před určitými podobnostmi s nacistickou propagandou. I tehdy byla militaristická společnost budována již od dětí.

Rusové Putina respektují, protože jim vrací pocit národní hrdosti. Podívají se např. na Krym a mají pocit, že vidí něco dobrého. Kdyby se ale Rusové měli skutečně vyrovnat s tím, co dělala především sovětská vláda, bylo by to pro ně dost traumatizující. Jednu pozitivní možnost ale Romancov vidí.

„Ano, pomoci demokratizovat Ukrajinu. Existuje starý výrok, že Kyjev je matkou všech ruských měst. A pokud se podaří vybudovat demokratickou a prosperující Ukrajinu, další na řadě jsou Rusové. A to je to, z čeho má Putin hrůzu,“ uzavírá odborník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…