Putin nemůže posílat plyn. Německo ho posílá obráceným směrem

05.01.2022 13:37 | Zprávy
autor: jma

Za současný růst cen plynu v Evropě může podle ruského prezidenta Vladimira Putina Německo, které ruský plyn přeprodává do Polska a na Ukrajinu. Využívá k tomu plynovod Jamal v obráceném směru, kvůli čemuž jeden z evropských plynovodů přestává používat ruský Gazprom. Podle některých politiků v EU ale Gazprom schválně dodává méně plynu, aby si vynutil zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. To ale Putin odmítá.

Putin nemůže posílat plyn. Německo ho posílá obráceným směrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Německo již více než 2 týdny posílá ve zpětném směru ruský plyn do Polska a na Ukrajinu, protože tyto země odmítají plyn nakupovat přímo z Ruska. Cena plynu se v posledních dnech zvýšila až o 30 procent, za což je podle Putina mimo jiné zodpovědné právě Německo. V úterý Jamalem z Německa proudilo do Polska až 9,9 milionu kilowatthodin (kWh/h), což je výrazný nárůst oproti situaci před dvěma týdny, kdy to bylo jen 1,2 milionu kWh/h.

Dalším problémem je podle informací serveru iUhlí.cz fakt, že Evropská unie ustupuje od dlouhodobých smluv s ruským Gazpromem, které podle Kremlu zajišťovaly Evropě lepší cenu plynu. Brusel ale dlouhodobé smlouvy nepodporuje, protože se chce zbavit závislosti na ruském plynu a místo toho hodlá nakupovat například zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států. Rusko nyní dodává přes 40 procent plynu, který se v EU spotřebovává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…