Putin oznámil světu, že Rusové mají vakcínu proti covid-19. Český biochemik se neudržel: Fraška!

11.08.2020 17:31

Rusko v úterý oznámilo, že jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti nemoci covid-19. Bezpečnost očkovací látky zdůraznil též prezident Vladimir Putin, přičemž jako důkaz pronesl, že si vakcínu nechala aplikovat i jedna z jeho dcer. Látka by měla proti novému koronaviru vytvořit stabilní imunitu. Přicházejí ovšem rovněž první výtky. „Rusko z toho udělalo frašku,“ zní od českého vědce.

Putin oznámil světu, že Rusové mají vakcínu proti covid-19. Český biochemik se neudržel: Fraška!
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7746 lidí
„Dnes ráno, poprvé na světě, byla zaregistrována vakcína proti nákaze novým typem koronaviru. Vím, že látka funguje efektivně. Vytváří stabilní imunitu a opakuji, vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ pronesl dnes Putin.

Nic tak podle něho nebrání, aby mohla v brzké době začít hromadná výroba vakcíny. „Doufám, že se nám v blízké budoucnosti podaří zahájit hromadnou výrobu, to je nejdůležitější,“ pronesl.

Očkování by dle ruské hlavy státu mělo být dobrovolné. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by jako úplně první měli vakcínu dostat pracovníci ve zdravotnictví a dále například učitelé.

Podle vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcinace mohla začít koncem srpna nebo začátkem září.

Agentura TASS poznamenala, že podle osvědčení zveřejněného na webových stránkách státního registru léčiv bude možné novou vakcínu civilně využít od 1. ledna příštího roku.

Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji a její nynější označení jménem „Sputnik V“ je asociací na slavné období sovětského dobývání vesmíru.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na ruskou zprávu o vytvoření vakcíny poukázala na potřebu respektovat nutnost potvrzení vakcíny prostřednictvím jejích struktur. Sdělila, že v rámci toho je nyní v úzkém kontaktu s ruskými zdravotnickými institucemi.

Dříve WHO na ruskou šanci na úspěch nesázela, ještě v červenci za vedoucího kandidáta na úspěšnou vakcínu označovala látku AZD1222 od společnosti AstraZeneca, která v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících dokázala vyvolat imunitní reakci.

V Česku na Putinovo oznámení již reagoval biochemik Boris Cvek. „Tak ruská věda, která je v dlouhodobém těžkém úpadku a plná mafiánských vazeb, dosáhla triumfu – předběhla všechny nejlepší západní vědce, firmy a univerzity. Jen to bohužel nejde ověřit,“ pronesl s tím, že si nedovede představit podobný krok například od Číny bez publikování dat ve vědeckém periodiku. Rusko z toho, podle něj, „udělalo frašku“. To ostatně prý je, podle Cveka, viditelné i na „směšně nízkých“ počtech zemřelých v oficiálních koronavirových statistikách Ruska.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…