Putin oznámil světu, že Rusové mají vakcínu proti covid-19. Český biochemik se neudržel: Fraška!

11.8.2020 5:31 odp.

Rusko v úterý oznámilo, že jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti nemoci covid-19. Bezpečnost očkovací látky zdůraznil též prezident Vladimir Putin, přičemž jako důkaz pronesl, že si vakcínu nechala aplikovat i jedna z jeho dcer. Látka by měla proti novému koronaviru vytvořit stabilní imunitu. Přicházejí ovšem rovněž první výtky. „Rusko z toho udělalo frašku,“ zní od českého vědce.

Putin oznámil světu, že Rusové mají vakcínu proti covid-19. Český biochemik se neudržel: Fraška!
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7762 lidí
„Dnes ráno, poprvé na světě, byla zaregistrována vakcína proti nákaze novým typem koronaviru. Vím, že látka funguje efektivně. Vytváří stabilní imunitu a opakuji, vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ pronesl dnes Putin.

Nic tak podle něho nebrání, aby mohla v brzké době začít hromadná výroba vakcíny. „Doufám, že se nám v blízké budoucnosti podaří zahájit hromadnou výrobu, to je nejdůležitější,“ pronesl.

Očkování by dle ruské hlavy státu mělo být dobrovolné. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by jako úplně první měli vakcínu dostat pracovníci ve zdravotnictví a dále například učitelé.

Podle vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcinace mohla začít koncem srpna nebo začátkem září.

Agentura TASS poznamenala, že podle osvědčení zveřejněného na webových stránkách státního registru léčiv bude možné novou vakcínu civilně využít od 1. ledna příštího roku.

Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji a její nynější označení jménem „Sputnik V“ je asociací na slavné období sovětského dobývání vesmíru.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na ruskou zprávu o vytvoření vakcíny poukázala na potřebu respektovat nutnost potvrzení vakcíny prostřednictvím jejích struktur. Sdělila, že v rámci toho je nyní v úzkém kontaktu s ruskými zdravotnickými institucemi.

Dříve WHO na ruskou šanci na úspěch nesázela, ještě v červenci za vedoucího kandidáta na úspěšnou vakcínu označovala látku AZD1222 od společnosti AstraZeneca, která v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících dokázala vyvolat imunitní reakci.

V Česku na Putinovo oznámení již reagoval biochemik Boris Cvek. „Tak ruská věda, která je v dlouhodobém těžkém úpadku a plná mafiánských vazeb, dosáhla triumfu – předběhla všechny nejlepší západní vědce, firmy a univerzity. Jen to bohužel nejde ověřit,“ pronesl s tím, že si nedovede představit podobný krok například od Číny bez publikování dat ve vědeckém periodiku. Rusko z toho, podle něj, „udělalo frašku“. To ostatně prý je, podle Cveka, viditelné i na „směšně nízkých“ počtech zemřelých v oficiálních koronavirových statistikách Ruska.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…