Putin po 11. září Bushe podporoval. Až potom se vztahy pokazily. Jaroslav Bašta vysvětluje proč

04.09.2016 8:36

Za pár dní si svět připomene patnácté výročí islamistického teroristického útoku v New Yorku. Po svém na 11. září 2001 zavzpomínal i někdejší velvyslanec České republiky v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. V komentáři pro PrvníZprávy.cz popsal, jak se po tomto dni svět proměnil.

Putin po 11. září Bushe podporoval. Až potom se vztahy pokazily. Jaroslav Bašta vysvětluje proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

11. září 2001 měl Bašta coby velvyslanec v Rusku naplánovanou cestu do Saratova, města ležícího v evropské části  největšího státu světa. „Odletěli jsme do Saratova, ubytovali se v hotelu a vypravili jsme se do rušných ulic na pozdní večeři. Již v hotelové lobby a pak v průběhu celého večera se na mne obraceli různí lidé a kondolovali mi k tomu, co se přihodilo, a ujišťovali mě o své podpoře. Nemysleli si, že jsem Američan, ale identifikovali mě jako člověka ze Západu. To, co se stalo, považovali za útok na naši civilizaci a považovali za nutné dát mi najevo svoji účast. Přiznám se, že mě to dojalo,“ říká Bašta.

Celý komentář naleznete zde.

V televizi následně viděl palestinskou radost z teroristického činu a bohužel se s ní setkal i u některých lidí v ulicích Moskvy. „Ta radost se neomezovala jen na Palestince – když jsem po návratu do Moskvy šel nakoupit na trhu na Tišince ovoce, Azerka, která je tam u stánku prodávala, mi anglicky sdělovala: „Miluji Osámu!“ Neudržel jsem se a vysvětlil jí, že kdyby její milovaný Osáma přišel do Moskvy, asi by byla první, koho zabije, protože chodí v džínách, s nepokrytou hlavou, kouří a baví se s cizími chlapy...,“ pokračuje bývalý diplomat.

Na nejvyšší úrovni, to jest mezi prezidentem Georgem W. Bushem a prezidentem Vladimirem Putinem, však panovaly dobré vztahy. Putin Spojené státy podpořil. Situace se změnila  až se vpádem Spojených států do Iráku. Od onoho roku 2003 se vztahy mezi oběma zeměmi už jen zhoršovaly.

To, že se blíží nějaká akce podobná té z 11. září, se prý ukazovalo už od roku 1998. kdy al-Káida zaútočila na americké ambasády ve východní Africe. Po 11. září začala válka proti terorismu, která ovšem dodnes nepřinesla nějaké hmatatelné úspěchy. Afghánistán, Irák, Libye, to všechno jsou rozvrácené země s obrovskými problémy.

„Al-Káida sice ztratila na významu, ale vystřídal ji Islámský stát a terorismus nového typu se jeho přičiněním pomalu stěhuje do Evropy. Tehdy ad hoc vytvořená koalice proti anticivilizačním hrozbám se už asi nikdy neobnoví, na to je svět příliš rozdělen,“ varuje Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…