Putin se v Itálii vysmál těm, co straší Ruskem a řešil sankce. Chválil Salviniho, setkal se i s papežem

05.07.2019 13:40

Prezident Vladimir Putin byl včera na státní návštěvě Itálie. Měl nabitý program. Na státní návštěvě se v Itálii sešel nejdříve s papežem, s prezidentem Mattarelou na pracovním obědě a odpoledne s premiérem Contem. Večeřel s vicepremiéry Salvinim a Di Maiem. A před odletem se viděl i se Silviem Berlusconim. Na tyto skutečnosti ParlamentníListy.cz upozornila členka Salviniho Ligy Monika Pilloni. Prezident v rámci své návštěvy také odpověděl na otázky italskému serveru Corriere.

Putin se v Itálii vysmál těm, co straší Ruskem a řešil sankce. Chválil Salviniho, setkal se i s papežem
Foto: Monika Pilloni
Popisek: Prezident Ruska Vladimir Putin a italský ministr vnitra Matteo Salvini

Server připomenul, že vztah Itálie a Ruska je přátelský a Itálie v EU tlačí na revizi sankcí proti Rusku, ale přesto nejvíce trpí odvetnými opatřeními. Tázal se, zda by to nebylo vstřícné gesto, kdyby Rusko začalo uvažovat o jejich zrušení.

Anketa

Chcete předčasné volby?

17%
83%
hlasovalo: 10767 lidí

Putin uvedl, že s Itálií má Rusko zvláštní vztah. „Neustále spolupracujeme v oblasti politiky, ekonomiky, vědy a umění. Velmi si vážíme této vzájemné důvěry a partnerství,“ řekl ruský prezident a dodal, že sankce vůči Itálii rozhodně nechtěl rozšiřovat, ale prý nemohli jednat selektivně, protože jinak by se dostali do problémů se Světovou obchodní organizací. „Rád bych dodal, že rozhodnutí o zavedení sankcí proti Rusku přijala Evropská komise a hlasovaly všechny země EU. Co se týče zrušení sankcí, první krok musí učinit orgán, který je prosazoval, a to Evropská unie. Rusko by pak mohlo zrušit přijatá opatření. Jsme přesvědčeni, že převládne zdravý rozum, že Evropa bude řízena především svými vlastními zájmy, a nikoli vnějším vlivem. Budeme pak schopni rozvíjet k našemu vzájemnému prospěchu rozsáhlou spolupráci plánovanou do budoucna,“ řekl Putin.

Další otázka mířila na napětí a zbrojení mezi Ruskem a Spojenými státy a jak moc za tuto situaci nese vinu Rusko. Dle Putina vůbec. „Kolaps mezinárodního bezpečnostního systému začal jednostranným odstoupením od Smlouvy o protiraketové raketě (ABMT) ze strany USA. To byl základní kámen celého systému kontroly zbraní. Porovnejte, kolik Rusko utratí na obranu – asi 48 miliard dolarů – s americkým vojenským rozpočtem přes 700 miliard dolarů. O jakých závodech ve zbrojení mluvíme? Nemáme v úmyslu se do takového závodu zapojit, ale máme také povinnost zajistit naši bezpečnost. Právě z tohoto důvodu jsme byli nuceni vyvinout ultramoderní vozidla a zbraně, což je reakce na nárůst vojenských výdajů USA a jejich skálopevně nekonstruktivní přístup. Dokonalým příkladem je situace týkající se smlouvy INF (týkající se raket střední třídy). Při několika příležitostech jsme požádali USA, aby poskytly věcné a konkrétní vysvětlení k otázkám týkajícím se tohoto dokumentu, ale setkali se s odmítnutím. V důsledku toho Američané de facto demontují ještě další dohodu. Jak bychom měli postupovat společně s cílem snížit strategické zbrojení, zůstává nejasné. Počátkem roku 2021 vyprší smlouva New Start, o mezikontinentálních raketách. V současné době však nevidíme žádnou ochotu USA diskutovat o jejím rozšíření nebo navrhnout zcela novou dohodu. Za zmínku stojí i další fakt. V říjnu loňského roku jsme předložili Spojeným státům návrh na přijetí společného prohlášení o „nepřípustnosti“ jaderné války a uznání jejích ničivých následků. Američané dosud neodpověděli. Nedávno se objevily náznaky, že Washington začíná uvažovat o obnovení dvoustranného dialogu o rozsáhlé strategické agendě. Myslím si, že dosažení konkrétních dohod v oblasti kontroly zbraní by přispělo k posílení mezinárodní stability. Rusko má politickou vůli spolupracovat. Nyní je to na USA. Hovořil jsem o tom na summitu G20 v Japonsku s prezidentem Trumpem,“ tvrdí Vladimir Putin.

Foto: Monika Pilloni

Putin tvrdí, že pokud má svět vybřednout ze současné otrávené atmosféry strachu, musí opustit koncepce odstrašování a bloků. „Musí existovat jeden nedělitelný bezpečnostní systém. Musí vycházet ze základních zásad stanovených v Chartě OSN a v helsinském závěrečném aktu, včetně závazku nevyužít síly ani silou neohrožovat, nezasahovat do vnitřních záležitostí svrchovaných států, mírového ústupku a politiky řízení sporů,“ řekl Putin a ocenil snahu Itálie o porozumění v euroatlantickém prostoru. Rusko je prý vždy ochotné spolupracovat se Západem v otázkách mezinárodního terorismu, pašování drog nebo kyberzločinů.

Také přišla řeč na obvinění z ovlivňování voleb. Dle Putina bylo nejabsurdnější obvinění, že Rusko zasahovalo do amerických voleb a dodal, že jak vyšetřování skončilo všichni víme. „Je zajímavé, že sankce vydané proti naší zemi pod záminkou těchto obvinění jsou stále v platnosti,“ upozornil. Podobné zvěsti dle něj panovaly i v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, a to podle Putina s jediným cílem: démonizovat Rusko. „Chci to vyjádřit jasně: nezasahovali a nechceme zasahovat do vnitřních záležitostí členských států EU ani jiných států. To nás odlišuje od Spojených států a řady jejich spojenců, kteří například v únoru 2014 podpořili převrat na Ukrajině,“ řekl.

Mluvil i o vztahu Ligy a jeho strany Jednotné Rusko. „Italská liga a naše Spojené Rusko spolupracují v rámci dohody o spolupráci. Liga a její vůdce Salvini aktivně podporují obnovení plné spolupráce mezi Itálií a Ruskem; usilují o rychlé zrušení protiruských sankcí zavedených Spojenými státy a EU. V tomto ohledu se naše názory shodují. Salvini má vůči naší zemi vstřícný vztah a je dobře informován o situaci v Rusku. Setkali jsme se v roce 2014 v Miláně, kde jsme diskutovali o perspektivě rozvíjejících se italsko-ruských vazeb a vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií. Od té doby, pokud vím, pan Salvini a zástupci jeho strany udržovali kontakt se svými ruskými protějšky, kteří mají zájem rozvíjet spolupráci se svými italskými partnery.“ Server zmínil i možnost, že by Rusko kupovalo italský státní dluh, ale podle Putina žádná taková diskuze neproběhla a ani žádná taková nabídka v oficiální rovině od Itálie nepřišla.

Foto: Monika Pilloni

Přišla také otázka na nového ukrajinského prezidenta Zelenskyho. „Ano, je možné, že Zelenskyj začne plnit své předvolební sliby, včetně snahy o přímý dialog se svými spoluobčany v Donbasu a přestane je nazývat separatisty. Je možné, že ukrajinské orgány začnou respektovat dohody z Minsku spíše než je ignorovat. Vynucená ‚ukrajinizace‘, zákaz používání ruského jazyka (který je mateřským jazykem milionů občanů Ukrajiny), včetně jeho výuky na univerzitách a školách, nespoutaný neonacismus, občanská válka na jihovýchodě země a pokusy předchozích vlád zničit křehké příměří jsou jen malou částí hanebného dědictví, s nímž se bude muset nový prezident vypořádat,“ poznamenal ruský prezident. A dodal: „Úřady v Kyjevě musí konečně pochopit, že konfrontace mezi Ruskem a Ukrajinou není v našem společném zájmu, zatímco rozvoj pragmatické spolupráce založené na důvěře a vzájemném porozumění jasně je. Jsme připraveni.“

Celý článek ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…