Putin si teď myslí, že je Zeman jeho spojenec. Kalousek, Němcová a další mluví o hrozné ostudě

10. 5. 2015 16:54

Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Moskvě, kde se v sobotu účastnil oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem a sešel se i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nadále rozděluje české politiky. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že Česká republika na sebe Zemanovou cestou negativně upozornila.

Putin si teď myslí, že je Zeman jeho spojenec. Kalousek, Němcová a další mluví o hrozné ostudě
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman odletěl na oslavy konce války do Moskvy
reklama

„Byl bych raději, kdybychom byli výjimeční v jiných oblastech, než se hrbit před diktátorem, který ohrožuje suverenitu Ukrajiny,“ řekl dnes ČTK Kalousek.

Kritikou nešetřila ani bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Prezident Putin po této cestě považuje Miloše Zemana za spojence Moskvy proti Západu. Těžko si lze představit, že s panem Nejedlým (Lukoil) hájili zájmy České republiky. Cestu Miloše Zemana nelze definovat jako uctění památky padlých, ale jako podporu kultu Vladimira Putina a vojenských ambicí Ruska,“ shrnula Němcová. Její vyjádření uveřejnil server Lidovky.cz.

Naopak předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik soudí, že je dobře, že se český prezident v Moskvě zúčastnil oslav vítězství nad nacismem. A stejně tak je podle něj správné, že Zeman spojil svou návštěvu s jednáním o ekonomických otázkách. „Je to dobře i proto, že Rusko je velmi významný partner, ať se to někomu líbí nebo nelíbí, jak na poli politickém, tak na poli ekonomickém,“ řekl ČTK. Zemanova návštěva je podle něj dobrý vklad pro budoucí česko-ruské vztahy.

Sankce budou zrušeny, pokud...

Česká vláda schválila Zemanovu cestu do Moskvy v polovině dubna až napodruhé, když její projednávání nejdříve přerušila kvůli sporům okolo možné Zemanově účasti na kontroverzním moskevském armádním defilé. Prezident řekl, že se přehlídky nezúčastní, což v sobotu dodržel, a od kabinetu tak nakonec dostal ke své cestě zelenou.

Zemanovi domácí kritici přesto vnímají jeho návštěvu Moskvy za nevhodnou v situaci, kdy má Západ s Ruskem napjaté vztahy jednak kvůli ruské anexi Krymu a jednak proto, že v očích většiny západních politiků je Rusko agresorem v konfliktu na východě Ukrajiny. „Česká republika na sebe upozornila tím, že její prezident byl jedinou hlavou státu zemí EU, která se rozhodla být Putinovým hostem, což je svého druhu výjimečná věc,“ řekl dnes ČTK Kalousek.

V rozhovoru, který dnes vysílala ruská rozhlasová stanice Kommersant FM, Zeman prohlásil, že EU by mohla sankce proti Rusku, vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny, zrušit do konce letošního roku. Protiruské sankce kritizuje od jejich vyhlášení a své stanovisko zopakoval i v Moskvě. V rozhovoru pro česká média v sobotu řekl, že sankce mohou být zrušeny, jakmile se podaří realizovat minské mírové dohody a válka na Ukrajině skončí. Pokud naopak ruská armáda na Ukrajinu otevřeně zaútočí, měly by se podle Zemana sankce zpřísnit.

Rusko si cesty českého prezidenta mimořádně cení

Sobotní schůzky s Putinem Zeman využil k žádosti o intervenci ohledně pětimiliardové české pohledávky, která vznikla při stavbě paroplynové elektrárny v severoruském polárním Salechardu. V Moskvě absolvoval i několik neformálních rozhovorů s dalšími světovými státníky, ale také s Vladimirem Jakuninem, kontroverzním ruským miliardářem a mocným šéfem ruských státních železnic, který byl za podporu anexe Krymu zařazen do sankčního seznamu USA.

Rusko si cesty českého prezidenta mimořádně cení, protože kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise byl Zeman jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který byl v době oslav v Moskvě přítomen. Šéf ruské Státní dumy Sergej Naryškin nedávno ocenil Zemana jako „zodpovědného, čestného a vstřícného člověka, který se nebojí hájit pravdu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …