Putin už asi nechce poslat armádu na východ Ukrajiny

24.06.2014 12:37

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl horní komoře parlamentu, aby zrušila právo, které mu na jaře udělila k nasazení ozbrojených sil na Ukrajině k ochraně tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova.

Putin už asi nechce poslat armádu na východ Ukrajiny
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„V souvislosti se zahájením třístranných jednání o dané otázce (zastavení bojů na východě Ukrajiny) navrhla hlava státu Radě federace zrušit její usnesení z 1. března roku 2014 o nasazení ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny," uvedl Peskov. Cílem Putinova rozhodnutí je podle něj normalizace situace ve východních oblastech Ukrajiny.

Usnesení horní komory ruského parlamentu dávalo Putinovi právo použít ruskou armádu na ukrajinském území „do normalizace společenské a politické situace". Rada federace tehdy reagovala na Putinovu žádost o „ochranu bezpečnosti ruských občanů a krajanů, jakož i příslušníků ruských ozbrojených sil" dislokovaných na okupovaném a později anektovaném Krymu.

Dnešní žádostí zrušit dekret Rady federace Putin reaguje na jednání zástupců kyjevské vlády a východoukrajinských vzbouřenců, jež v pondělí vyústilo v dohodu o dočasném příměří platnou do pátečního rána. Zastavení palby je součástí mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který kromě západních státníků osobně podpořil i Putin.

Dekret byl na Západě ostře kritizován

Ke zrušení sporného a na Západě ostře kritizovaného dekretu o nasazení ruské armády na ukrajinském Krymu Putina opakovaně žádal americký prezident Barack Obama i vedoucí státníci Evropské unie. V pondělí Putin podle prohlášení Kremlu o situaci na Ukrajině telefonicky hovořil s Obamou, s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkel.

Podle informací ruské agentury Interfax Rada federace dnešnímu Putinově požadavku vyhoví už na své středeční schůzi v Moskvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

22:00 „Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

Europoslanec Jan Zahradil reagoval na výlev, který k aktuálnímu dění kolem Rady České televize, ale …