Putin v Maďarsku: Uzavřené kšefty a vlídné přijetí, až na jeden pohled mezi nohy

18. 2. 2015 8:47

Včerejší jednodenní pracovní návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Maďarsku vyústila podepsáním pěti mezistátních dohod. Nejdůležitější z nich zajistila Maďarsku dlouhodobé dodávky plynu. Putin i premiér Orbán se shodli, že užší spolupráce nejenom v hospodářské oblasti je v nejvyšším zájmu obou zemí. Ruský prezident se poté setkal i se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem.

Putin v Maďarsku: Uzavřené kšefty a vlídné přijetí, až na jeden pohled mezi nohy
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Součástí ruské delegace bylo více než 100 ruských politiků a podnikatelů. Vedle ruského prezidenta do Maďarska dorazil také šéf Gazpromu Alexej Miller, ministr zahraničí Sergej Lavrov a další šest ministrů ruské vlády. To svědčí o tom, že Rusko přikládá vztahům s Maďarskem skutečně velký význam. Ostatně včerejší návštěva byla pro ruského prezidenta první na území státu Evropské unie od června loňského roku. Ústředním bodem jednání bylo prodloužení dodávek plynu, protože současná dohoda vyprší v letošním roce. Premiér Orbán na tiskové konferenci přiznal, že dosažení dohody je pro maďarskou vládu „velkou úlevou“. Obyvatelé země, ale i průmysl tak dle jeho slov získali potřebou jistotu a vláda tak může dál pokračovat ve snižování veřejných výdajů.

Orbán se rovněž vyjádřil k současným napjatým vztahům mezi Evropskou unií a Ruskem. „Vše by se by mělo řešit s chladnou hlavou a co nejdříve. Není možné vyloučit Rusko z Evropy. Stejně tak by bylo kontraproduktivní stavět bezpečnost evropského kontinentu proti Rusku,“ prohlásil Orbán a kladně okomentoval také dohodu o příměří podepsanou před několika dny v Minsku. „Jde podle mého názoru o dobrý základ pro ukončení konfliktu a k budoucí euroasijské ekonomické spolupráci,“ řekl maďarský premiér, který je domácí opozicí a mnoha evropskými politiky kritizován za své údajně až příliš vřelé postoje k Rusku.

Vladimir Putin na tiskové konferenci znovu opakoval, že Rusko představuje v oblasti dodávek zemního plynu a ropy spolehlivého partnera nejenom pro Maďarsko, ale pro celou Evropu. Zdůraznil přitom, že veškeré nejasnosti maďarské strany v souvislosti s dodávkami plynu byly úspěšně vyřešeny. „Gazprom je připraven poskytnout nevyužité množství plynu pro příští období a Maďarsko za tento nevyužitý plyn nebude muset nic platit,“ uvedl Putin a dodal, že Gazprom souhlasí i se zvýšením skladovací kapacity. Orbán i Putin se kladně vyjádřili také k případné výstavbě nového plynovodu, na které se hodlají podílet. „Maďarsko by uvítalo příjem plynu skrze potrubí vedoucí z Turecka,“ upřesnil Orbán.

Jak již včera informovaly ParlamentníListy.cz, Putinově návštěvě předcházely demonstrace v Budapešti. Podle odhadů se předevčírem v hlavním městě shromáždilo asi 2000 protestujících. Ti vyčítali premiéru Orbánovi „putinizaci“ Maďarska a požadovali, aby se jejich země vydala „západním“ směrem. Maďarská policie zajistila mimořádná bezpečnostní opatření, aby návštěva ruského prezidenta proběhla bez sebemenších komplikací. Přesto se podařilo na sebe upozornit jedné člence známého ukrajinského feministického hnutí Femen. Spoře oděná aktivistka vykřikovala špatnou angličtinou na Putina, aby odjel domů. Neustále si přitom vyhrnovala sukni, pod kterou neměla spodní prádlo, ale pouze nápis „Putin, go home“ a od něj směřující šipku mezi nohy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…