Řada českých vojáků přijde o své hodnosti

01.01.2011 12:56

Od prvního ledna nastává v naší armádě velký třesk, který se u vojáků projeví na jejich výložkách. Mnoho z nich o své hodnosti přijde. Jde totiž o to, že bude zavedena soustava nových vojenských hodností tak, aby odpovídala armádám Severoatlantické aliance.

Řada českých vojáků přijde o své hodnosti

Celkovou úpravu soustavy si vyžádal nesoulad systému českých vojenských hodností se strukturou v ostatních zemích NATO. Příslušníci české armády byli jistou anomálií a rozpoznávání jejich postavení bylo pro cizí vojáky komplikované.

Degradace? Ne jen reforma

Jak informuje server Prvnízprávy.cz, reforma hodností vojáky překvapila, mnoho z nich totiž hodností poníží. A přišly tak logické obavy, že s nižší hodností budou dostávat nižší plat. Podle serveru nicméně ministerstvo obrany prý vytvořilo nový systém příplatků, takže s nižší hodností by vojáci měli pobírat stejnou výši mzdy. Některé hodnosti, jako rotný, si pak dokonce polepší.

Celkovou úpravu soustavy si vyžádal nesoulad systému českých vojenských hodností se strukturou v ostatních zemích NATO. Příslušníci české armády byli jistou anomálií a rozpoznávání jejich postavení bylo pro cizí vojáky komplikované.

Vojín je zpět

Změna pozic v armádě zavádí zpět hodnost vojín a hodnosti poddůstojnického sboru, včetně desátníka, četaře a rotného. Novela zákona o vojácích z povolání naopak ruší hodnosti podpraporčík, štábní rotmistr a podporučík. Podporučíci získají hodnost poručíci, podpraporčíci budou rotmistři a štábní rotmistři získají hodnost rotných.

Hodnosti vojín, desátník, četař a rotný, které byly přidělované těm, kteří vykonávali základní vojenskou službu, byly zrušené v roce 2005. Nyní se do armády vrátí, hodnost vojín bude ovšem opět určena jen vojákům, kteří budou vykonávat základní výcvik.

Jak to bude vypadat?

Nový hodnostní systém definuje hodnostní sbory - mužstvo (hodnosti vojín a svobodník), poddůstojníci (desátník, četař a rotný), praporčíci (rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík), nižší důstojníci (poručík, nadporučík a kapitán), vyšší důstojníci (major, podplukovník a plukovník) a generálové (brigádní generál, generálmajor, generálporučík a armádní generál).

Související:

Škrty dopadají od prezidenta až na sociálně slabé
Od ledna bude stát šetřit, poznají to peněženky všech

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ova

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

18:35 Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

Sýry opět podražily. A také třeba tradiční nakládaná zelenina či ovoce. Jahody jsou třeba o 20 Kč dr…