Debaty se účastnila také levicová ekonomka Ilona Švihlíková. Poukázala na to, že i v rámci EU existují státy, které fungují jako daňové ráje. Jmenovala konkrétně Kypr, Lucembursko a Nizozemí. Tyto státy označila příměrem, že jsou „liškou v kurníku“.
Televize v této souvislosti uvedla, že loni vzniklo 59 nových českých společností na Seychelách, což je také jeden z daňových rájů. Přibývaly i další z hlediska nízkých daní v podobných zemích.
Řada politiků je placena za to, aby daňové ráje nechali na pokoji
Švihlíková poukázala na to, že firmy se na Seychely stěhují kvůli utajení, do Nizozemí kromě nižších daní také kvůli lepšímu právnímu prostředí.
Podle Švihlíkové je boj proti daňovým únikům během na dlouhou trať. Upozornila, že řada politiků je placena za to, aby daňové ráje nechali na pokoji. Komplex problémů spojených s daňovými úniky prý v konečném důsledku ohrožuje demokratické vládnutí jako takové.
Začlenění zmíněné evropské směrnice do českého právního řádu se předpokládá k 1. 1. 2017. Zásadní novinkou bude to, že mateřské firmy budou muset rozkrýt svou majetkovou strukturu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam