Rada vlády pro lidská práva chce upravit zacházení s uprchlíky. Ministerstvo vnitra nesouhlasí.

04.01.2016 16:55

Zařízení pro zajištění cizinců by měla uprchlíky propustit, pokud jim nedokážou zajistit důstojné podmínky a také pokud je nebudou ostatní státy přebírat zpět. Zadržení běženci by měli dostat právní pomoc, aby se případně mohli včas bránit vyhoštění. Žádá to rada vlády pro lidská práva. Sestavila také desatero zacházení s dětskými uprchlíky. Podněty se chystá projednat kabinet. Ministerstvo vnitra s návrhy nesouhlasí.

Rada vlády pro lidská práva chce upravit zacházení s uprchlíky. Ministerstvo vnitra nesouhlasí.
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.

Od poloviny loňského června policie zadržela 3293 cizinců bez řádných dokladů. V ČR fungují tři detenční centra - v Bělé pod Bezdězem je nyní obsazeno osm ze 700 míst, ve Vyšních Lhotách 43 ze 452 a v Drahonicích 54 z 240.

Před pár měsíci byla ale zřízení přeplněná a podle kritiků podmínky v nich neodpovídaly 21. století. Ombudsmanka Anna Šabatová po své kontrole v Bělé uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Ke kritice se připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. V Bělé, kde byly rodiny s dětmi, byl pak odstraněn ostnatý drát a ostraha má být v civilu.

Rada vlády pro lidská práva s podněty přišla začátkem října. Podle ní má ministerstvo vnitra zajistit uprchlíkům důstojné podmínky, jinak je má propustit. Propuštění rada žádá i v případě, pokud se nedaří vrátit zadržené do jiných států. Do Maďarska se podařilo od července do října z 1004 lidí předat 19. "Procentuální úspěšnost přemístění v jednotlivých měsících od června do října 2015 se pohybovala od 0,4 do 3,1 procenta," uvádí rada v podkladech pro vládu.

Rada se odvolává na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle něj státy musejí i v době migrační krize zajistit důstojné podmínky. Omezování svobody bez předpokladu, že by jiné země cizince převzaly zpět, je zase v rozporu s evropskou úmluvou o ochraně lidských práv, uvádí rada. Zadržené ČR po vypršení lhůty propustí s příkazem k vycestování. "Cizinec se tedy po propuštění ocitá ve zcela stejné situaci jako před zajištěním - s tím rozdílem, že musel uhradit částku za pobyt," uvádí rada.

Podle ní by vnitro mělo zajistit i pravidelné návštěvy právníků v centrech. Nyní poradenství poskytují hlavně dobrovolníci.

Podle ministerstva vnitra jsou podmínky v českých detenčních zařízeních důstojné. Zvýšila se kapacita, někde se vymalovalo, jsou nové matrace a přibývá další vybavení k trávení volného času. Děti i dospělí mají dost oblečení, jídla a dalších potřeb. Česká strana také jedná s Maďarskem a přebírání cizinců by se mělo plně obnovit, uvádí vnitro. Podle něj by migranti měli dostat bezplatnou právní pomoc až při případném soudním řízení. Úřad vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zase míní, že by resorty vnitra, školství a práce měly nejprve připravit analýzu o podmínkách v zařízeních.

Rada také žádá, aby vznikl návod pro zacházení s dětskými uprchlíky a jejich rodinami. Shrnula deset bodů. V detencích, kde nejsou zvláštní upravené podmínky, by vůbec děti neměly být. O své situaci musí dostávat srozumitelné informace. Mají právo chodit do školy i hrát si. Okamžitě by se jim měli věnovat psychoterapeuti a sociální pracovníci. Nezletilí, kteří dorazí do ČR sami, se musí v co nejkratší době dostat za příbuznými v EU. Nutný je lidský, ne represivní přístup personálu, uvedla rada.

Vnitro má výhrady i k desateru. Ohrazuje se proti tomu, že by v detenci byly děti zajištěny. Jen tam prý pobývají se zadrženými dospělými, protože jejich zástupci nebyli schopni zařídit jinou péči. Ministerstvo uvedlo, že odmítá dělat rozdíly v přístupu k dospělým s dětmi a bez dětí a při zadržení se řídí platnými předpisy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…