Raději by platili pokuty, než se očkovat. Učitelé se nedají, padlo. Covid ve školách řádí, jenže...

03.12.2021 9:10

Pravděpodobný příští ministr školství Petr Gazdík (STAN) popsal, proč je proti povinnému očkování. „Já sám, kdybych byl tak masivně nucen, tak mám spíš tendenci stavět se na zadní,“ prozradil Gazdík. Ale to nebyl jediný důvod, proč povinné očkování odmítá. V České televizi si ale vyslechl apel, že přichází čas zavírat třídy, protože teď se covid šíří právě ze škol.

Raději by platili pokuty, než se očkovat. Učitelé se nedají, padlo. Covid ve školách řádí, jenže...
Foto: Repro ČT24
Popisek: Petr Gazdík se rozohnil v debatě o Bečvě

„Školy a covid. Česko má nejvíc nakažených dětí ze všech unijních zemí. Hygieny nestíhají dávat třídy do karantény a rodiče žijí v nejistotě, co přinese další den,“ oznámila v Událostech, komentářích moderátorka ČT Jana Peroutková.

Co s tím? Pravděpodobný příští ministr školství Petr Gazdík (STAN) po setkání s prezidentem Zemanem kroutil hlavou právě nad hygieniky. „Bohužel se občas stává, že se hygiena ozve studentům, až když se vrací z karantény, do které je poslal ředitel školy. To je značný prvek k šíření epidemie,“ pravil budoucí člen vlády.

Ve studiu ČT téhož dne později večer prozradil, že ho prezident rozhodně z ničeho nezkoušel.

„Byla to debata o prioritách ve školství. Já jsem na tu debatu připraven s kýmkoliv a když vás pozve prezident republiky, tak slušnost velí se té debaty zúčastnit,“ zaznělo od Gazdíka.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Osobně by si prý přál, aby byla vláda jmenována rychleji. Kvůli tomu, že prezident trvá na pohovorech s kandidáty na ministry, teď Gazdík nemůže prodloužit vánoční prázdniny, jak by si to přála budoucí vláda Petra Fialy (ODS). S končícím ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) se tedy dohodl alespoň na tom, že před odchodem na prázdniny budou žáci a studenti otestováni na covid, aby bylo jasné, zda odejdou na prázdniny pozitivní, či snad, doufejme, negativní.

„Je to bohužel kvůli této formální záležitosti, že v tuto chvíli nevíme, kdy bude jmenována vláda. Robert Plaga trvá na názoru, že školy se mají zavřít až jako úplně poslední. Já mu v tom rozumím, nicméně ten poměr cena/výkon, když bych to tak řekl, to rozšíření o 3 dny prázdnin, versus to, jak vypadá situace teď, není žádné katastrofální zavření škol na nějakou delší dobu. To bych si ani já nepřál,“ zdůraznil Gazdík.    

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Teď je podle něj opravdu na ředitelích škol, aby podle uvážení posílali své žáky do karantény.

„Já vím, že je to bohužel pro ně další komplikace, další starost navíc, která jim vlastně nepatří. Ale v té situaci, v jaké jsme, je to prostě nutnost,“ pravil Gazdík. Tuhle prý volal svému známému, řediteli školy, ptal se ho, co dělá takhle v neděli a dostal odpověď. „Trasuji,“ uvedl Gazdík s tím, že ředitelům stejně nic jiného nezbývá. „Pokud by to nechali na krajských hygienických stanicích, tak tam v některých případech trvá 5 až 7 dní, než se v některých krajích některé hygienické stanice ozvou a to je u šíření epidemie, jako je covid, úplně šílené. Je to bohužel katastrofální nezvládnutí situace ze strany vlády Andreje Babiše (ANO). Bohužel je to vláda, která ten problém řeší už dva roky a mohla se na tu vlnu připravit,“ připomněl Gazdík.

Je čas na distanční výuku

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11446 lidí
Ke slovu se dostal také prezident Pedagogické komory Radek Sárközi, který konstatoval, že nejen zdravotníci, ale i učitelé jsou teď přetížení, protože řada učitelů ve sborovnách chybí a někteří kolegové musí suplovat dvě až tři hodiny denně.

„A do toho spadají do karantén části tříd, což znamená, že učitel musí učit zároveň distančně a zároveň prezenčně. Je to obrovský nápor na učitele,“ upozornil Sárközi s tím, že teď rozhodně není optimistou, protože covidová situace se stále horší a vláda s tím nic nedělá.

„Podle mého dělá vláda chybu, že tuhle situaci neřeší a nezpřísňuje opatření ve školách. Jediné opatření, které by bylo efektivní, je prostě převést žáky na distanční výuku. Nemůžeme se tvářit, že ve školách covid není. Školy jsou hlavním zdrojem současné nákazy, žáci ten covid přenášejí do rodin, nakazí své rodiče a prarodiče a umírá nám sto lidí denně. Tím hlavním zdrojem nákazy jsou školy,“ zdůraznil Sárközi.

Považuje za zbytečné uzavírat školu, kde se koronavirus nevyskytuje, ale tam, kde se vyskytuje, mají ředitelé dostat pravomoc na 14 dní uzavřít školu a převést celou výuku na distanční model.

Gazdík doplnil, že s tímto návrhem přišli Piráti a STAN už v létě, ale vláda Andreje Babiše tento návrh nevyslyšela. A teď na ředitelích leží o to větší tíha.

Sárközi nakonec věnoval pár slov i možnému povinnému očkování učitelů. „Pokud se vláda rozhodne přistoupit k povinnému očkování, měla by postupovat podle věku, nikoli podle profesí,“ zdůraznil.

Gazdík zdvořile poprosil všechny učitele, aby očkování proti nemoci covid-19 zvážili, ale příkaz k povinnému očkování v tomto směru vydávat nechce. Vedlo by to k tomu, že někteří lidé raději zaplatí pokutu 10 tisíc. A tím by to navíc nemuselo skončit.

„Já sám, kdybych byl tak masivně nucen, tak mám spíš tendenci stavět se na zadní,“ prozradil Gazdík. „Znám případy zatvrzelých, kteří by raději zaplatili tu pokutu 10 tisíc korun. A pak je další věc, spuštění správního řízení, když ji nezaplatí. A nakonec by ten člověk mohl skončit ve vězení. Myslím, že náš stát má teď jiné starosti,“ zdůraznil Gazdík.

Ve studiu přislíbil, že budoucí vláda Petra Fialy (ODS) bude ve věci covidu mluvit jedním hlasem.

„Co jsem si jist, tak tím, že na vládě klidně svedu o něco hádku, třeba i tvrdou hádku, ale když tu hádku prohraji, tak klidně vyjdu ven a budu hájit názor, se kterým třeba nesouhlasím, protože mluvit jedním hlasem je důležitější než třeba moje ego,“ pravil Gazdík.

Místopředseda STAN také přislíbil, že jako ministr bude usilovat o to, aby se dařilo ve školách intenzivněji testovat. V lednu a v únoru bude k dispozici na 14 milionů testů, což by mělo pomoct situaci řešit a ponechat co nejvíce škol otevřených.

Nakonec prozradil, že se pokusí udržet v chodu reformy českého školství tak, aby školy připravovaly děti na budoucnost. V tomto směru by prý navázal na kroky končícího ministra Plagy, protože je na co navazovat. Gazdík prý výhledově uvažuje i o zrušení devátých tříd základních škol, ale to se podle něj určitě nestihne v tomto volebním období.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

21:43 „Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

Bývalý guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger měl v pátek nehodu v losangeleské čtvrti Bre…