Radek Banga: Vyhrožují mi smrtí, pověšením, plynem. Ortel se fotí s neonacisty, všichni to vědí. Češi jsou slušní, proto vede Babiš, a ne nacisté

29.11.2016 8:22

Hostem Daniely Drtinové v diskusním pořadu na internetové televizi DVTV byl zpěvák skupiny Gipsy.cz Radek Banga. Ten vzbudil rozruch během předávání cen Český slavík, když při vystoupení skupiny Ortel začal pískat a pak demonstrativně odešel ze sálu.

Radek Banga: Vyhrožují mi smrtí, pověšením, plynem. Ortel se fotí s neonacisty, všichni to vědí. Češi jsou slušní, proto vede Babiš, a ne nacisté
Foto: gipsy.cz
Popisek: Radek Banga alias Gipsy.cz

Podle Bangy se na Českém slavíkovi nevědomky tleskalo nacistům. „Buďto ti lidé nevěděli, kdo je nebo co je Ortel. Ale mě spíš děsí to, že se o to ani nikdo nezajímal. Pan Tomáš Hnídek, nikoliv Ortel, je Plzeňákům velice dobře znám velmi dlouho jako ultrapravičák. Jeho myšlenky jsou známé všem, kdo se zajímají o to, co nebo kdo je Ortel. A já jsem to věděl, proto jsem se v tu chvíli zvednout musel. Považoval jsem to za svoji občanskou povinnost dát najevo, že nenávisti nikdy nebudu říkat ano.“

Celé video je ZDE

Bangovi se nelíbí, co Ortel říká ve svých textech. Také se mu nelíbí Ortelovo úzké propojení s ultrapravicí. „Chci, aby lidé věděli, co ten člověk je zač. Protože je čas, aby se to řeklo. Ono se to tváří, že je to nevinný, ale to není pravda. To úzké propojení s ultrapravicí je tak velké. Je vyfocen s nacisty, jak pochoduje nejen na protiromských akcích. On je vlastně výhradním hostem neonacistických akcí. Je spoluzakladatelem Conflictu 88, což je ryze nacistická kapela. Těch fotek s nejtvrdším jádrem neonacistů v ČR... On se s nimi fotí, velmi dobře se s nimi zná,“ uvedl Banga.

Anketa

V hádce o Českého slavíka stojím za...

hlasovalo: 14579 lidí

Přiznal, že neonacisté se naučili pohybovat v mezích zákona, stejně jako Ortel, takže se jim nedá nic vytknout. Ale je třeba vědět, jaká ideologie se za tím skrývá.

Na ukázku přečetl několik nenávistných příspěvků, které se shromáždily pod jeho facebookovým příspěvkem: „Kdyby nezpíval, tak je na podpoře jako všechny černý svině. Jeho prarodiče měli zabít v tom táboře, dnes by aspoň takhle nesluníčkařil. … Cikánský příživník. Chcípni. Jdi do plynu. Zalez.“

Co po těchto reakcích Banga cítí? „Já z toho cítím nenávist. Začíná to nenávistí vůči Romům, budou nenávidět kohokoliv, koho jim média předhodí. A víme, kam v minulosti nenávist vedla.“

Na druhou stranu má třináct tisíc lajků. Nevěří tomu, že většina české společnosti je xenofobní.

Drtinová upozornila, že do studia zvala také Tomáše Ortela, ten ale přijít odmítl.

Banga se svěřil, že teď mu píšou xenofobové: „Vyhrožují mi smrtí, pověšením, plynem, Cyklonem B a já nevím co všechno,“ uvedl s tím, že on sám svůj příspěvek napsal slušně.

Vrátil se pak k tomu, že na Českém slavíkovi při vystoupení skupiny Ortel demonstrativně pískal a pak odešel. „Já jsem udělal malé gesto a to jsem očekával i od ostatních interpretů. Nakonec mě následovala jen Iva Pazderková a Jan Tuna. Škoda, že jich nebylo víc. Doufám, že příště odejdou i další. To by stačilo.“ Podle Bangy někteří tleskali skupině Ortel ze slušnosti, někteří z neznalosti a někteří ze strachu.

„Pořád tvrdím, že inteligentních, normálních, slušných českých lidí je výrazně víc, proto tady stále vede ANO, a ne komunisté nebo neonacisté,“ doufá Banga.

Zpravodajskému serveru Romea.cz, který prý vyjádření Radka Bangy k jeho protestu na Českém slavíkovi zveřejnil jako první, vyhrožují někteří lidé v diskuzích vypálením redakce. Na facebookové stránky organizace ROMEA napsal Ondra Vlček: „Vypálit celou Romeu.“ Informovala o tom sama Romea.cz.

"Radíme se s právníky, jak proti výhružkám budeme postupovat. Není to poprvé co organizaci ROMEA nebo jejím zaměstnancům někdo vyhrožuje," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…