Rakety proti raketám, chce Zelenskyj. Slibuje, jak si odpalovače najde

27.06.2022 7:30

„Všechny vás najdeme.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal vzkaz těm, kdo odpalují rakety dopadající na ukrajinské domy či školky. A svobodný svět znovu velmi důrazně požádal o poskytnutí prostředků protivzdušné ochrany, protože ty by mohly ochránit životy Ukrajinců. Pokud jich Ukrajina dostane dost a včas. Nezůstal ale jen u této výzvy. Speciální vzkaz poslal také běloruským představitelům.

Rakety proti raketám, chce Zelenskyj. Slibuje, jak si odpalovače najde
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25848 lidí
„Nezlomní lidé, nezlomné země!“  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. Poněkolikáté zdůraznil, že Ukrajinci  nadále potřebují prostředky protivzdušné obrany, aby mohli svou zemi chránit před raketovými i leteckými údery Ruské federace. Ruští agresoři vedle skladů nejrůznějšího druhu útočí také na obytné domy či školy.

„Druhá nejsilnější armáda světa triumfálně udeřila na mateřskou školu a bytový dům. Jeden muž zemřel, bylo mu pouhých 37 let. Další lidé utrpěli zranění – dívka jménem Zhenya, je jí sedm let, dcera zesnulého, nyní je v ‚Okhmatdytu‘. Její matka byla také zraněna. Mimochodem, je to občanka Ruska. To je ono. U nás ji nic neohrožovalo, byla v naprostém bezpečí, dokud Rusko samo nerozhodlo, že je pro ně teď každý nepřítelem – ženy, děti, školky, bytovky, nemocnice, železnice,“ konstatoval Zelenskyj.

„Rakety zasáhly také Mykolajivskou oblast, Černihivskou oblast, Oděsu, Čerkasy. Dělostřelecké a minometné ostřelování se nezastavilo v Charkovské oblasti, v Sumské oblasti, v Donbasu na jihu našeho státu. Upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí. Všem zraněným je poskytnuta veškerá potřebná pomoc,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Část raket se podle prezidenta podařilo sestřelit, ale jen část. Svobodný svět by tady podle Zelenského měl Ukrajině poskytnout prostředky protivzdušné obrany. Jednání v tomto směru prý probíhají, ale Zelenskyj by vše rád urychlil. „Partneři by měli jednat rychleji, pokud jsou skutečně partnery, nikoli pozorovateli,“ poznamenal Zelenskyj.

Lídři G7, sedmi nejvyspělejších ekonomik světa, mají podle ukrajinského prezidenta dost sil, aby Ukrajině pomohli a ochránili i Evropu.                                                                                                                                             

„Ale bude to možné pouze pokud dostaneme vše, oč žádáme, a to včas – zbraně, finanční podporu a sankce proti Rusku. V této válce tomu nemůže být jinak. Protože právě tady – na nebi nad Kyjevem, v moři u Oděsy, na zemi Charkovské oblasti, Donbasu, v Chersonské a Záporožské oblasti – se rozhoduje o tom, jaký bude život v Evropě v budoucnu. Tady, na Ukrajině a nikde jinde,“ zdůraznil Zelenskyj.

Všem těm, kteří odpalují rakety dopadající na Ukrajinu, poslal jasný vzkaz. „Všechny vás najdeme.“

„Za prvé, všichni piloti, dispečeři, mechanici a další lidé, kteří zajišťují odpálení raket na Ukrajinu, musejí pochopit jednu věc: Všechny vás najdeme. Každý z vás bude odpovědný za tyto útoky. A pokud si někdo myslí, že se vyhýbá zodpovědnosti s poukazem na to, že takový byl rozkaz, je na omylu. Když vaše střely zasáhnou obytné budovy, jedná se o válečné zločiny. ... Nebudete se mít kam schovat – ani na pobřeží Kaspického moře, nad kterým jsou odpáleny vaše rakety, ani v Bělorusku... Nikde,“ pravil Zelenskyj.

Obrátil se také na občany Běloruska a sdělil jim, že Bělorusové se nemusí stát potravou pro děla jen proto, že si to Rusové přejí. Zelenskyj věří, že většina Bělorusů stojí na straně Ukrajiny, zatímco pro Rusko nemají životy Bělorusů žádnou cenu a klidně je obětuje.

„Nemusíte zemřít. A můžete zabránit tomu, aby za vás kdokoli rozhodoval, co vás dále čeká. Vím, že obyvatelé Běloruska podporují Ukrajinu, podporují nás, rozhodně nás, ne válku. A proto chce ruské vedení vtáhnout vás – všechny Bělorusy – do války, chce mezi nás zasít nenávist,“ prohlásil ukrajinský prezident s tím, že pokud nebude zbytí, Ukrajina se ubrání i útokům z Běloruska.

Nakonec se tradičně rozloučil

„Sláva Ukrajině.“

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…