Rakušan: Babiš ukradl Česku budoucnost. Já ji chci vrátit

18.08.2021 9:26

Vít Rakušan, předseda STAN, se rozhodl vysvětlit, proč chce uspět a sestavovat příští vládu. Je to kvůli Andreji Babišovi, který lidem žijícím v České republice ukradl budoucnost. „V devadesátých letech byl divoký privatizátor, poté sponzor politických stran, které to tady s korupcí dost roztočily a teď je premiérem, který se vydává za mesiáše. To prostě není budoucnost a já nám ji chci vrátit,“ vypálil Rakušan.

Rakušan: Babiš ukradl Česku budoucnost. Já ji chci vrátit
Foto: https://www.facebook.com/starostove
Popisek: Vít Rakušan během sněmovní kampaně rozdává nanuky

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26161 lidí

Předseda STAN Vít Rakušan má za to, že po osmi letech vlády Andreje Babiše (ANO) Česko nikam nesměřuje, že jsme ztratili pozitivní budoucnost. A to je třeba změnit.

„Skutečně mám pocit, a to nejen já, ale i moji vrstevníci, soukmenovci a lidé, s nimiž se potkávám v rámci kampaně, že nám budoucnost v mnoha ohledech ukradli. Podívejme se na to, jak jsme nechali umírat lidi v covidové době, jak nám krajinu a úrodnou půdu ukradly obrovské agroholdingy čerpající šílené peníze a malým a středním zemědělcům v podstatě nikdo nepomůže, jak se chováme k řece Bečvě, jejíž vyšetřování zablokovali ANO a komunisté... Vláda ukradla budoucnost nejen nám, ale i našim dětem a vnoučatům. Devadesátá léta jsem jako teenager prožil s nějakou vizí a radostí, že naše země někam směřuje, ale ona nikam nesměřuje,“ konstatoval Rakušan v rozhovoru pro server Refresh.cz.

Andrej Babiš jako kariérní komunista, možná spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti a v 90. letech divoký privatizátor, jak ho Vít Rakušan popsal, i v roli šéfa ANO hraje především na sebe, budoucnost svých spoluobčanů neřeší.

„V devadesátých letech byl divoký privatizátor, poté sponzor politických stran, které to tady s korupcí dost roztočily a teď je premiérem, který se vydává za mesiáše. To prostě není budoucnost a já nám ji chci vrátit,“ pokračoval Rakušan.

Tohle chtějí Piráti a Starostové změnit. Věří, že to společně dokážou, protože Piráti mají tah na branku a Starostové mají zkušenost se správou měst a obcí. Obě strany se podle Rakušana shodují v asi 70 procentech věcí, věří, že jejich synergie zafunguje a koalice Pirátů a Starostů ve volbách dostane přes 25 procent.

V květnu a v červnu se prý Piráti a Starostové nechali vmanévrovat do pozice, kdy se stále jen bránili útokům a málo vysvětlovali, jak chtějí Česko posunout kupředu. To se teď podle Rakušana změní. „Stále máme šanci volby vyhrát,“ zvolal Rakušan s tím, že jejich koalice představuje skutečnou změnu a nikoli pouze návrat do éry před Andrejem Babišem.

Koalice má připravenou i expertní skupinu, která se zabývá přicházejícím českým předsednictvím v EU, které nastane v druhé polovině příštího roku.

Vedle předsednictví EU se Piráti a STAN budou věnovat ochraně krajiny proměnou zemědělské dotační politiky, změnám ve školství, ozdravení veřejných financí a tak dále. Pomoci má digitalizace státní správy.

„Estonci ušetřili digitalizací 2 - 3 procenta HDP, což by u nás bylo zhruba 105 až 110 miliard, i když my počítáme raději 50 ušetřených miliard ročně,“ prozradil Rakušan.

A pokud neuspějí a nebudou se podílet na sestavování vlády, tak spolu obě strany zamíří do opozice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

15:15 Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové úniky…