Rakušanová: Benešovy dekrety zrušit. Jen strašidlo zděděné z komunismu

05.01.2022 8:14 | Glosa

Vláda Petra Fialy (ODS) přislíbila, že proseká první džungli a zruší zbytečné zákony. Už teď prý mají na Ministerstvu vnitra soupis 8 tisíc zákonů určených ke zrušení. Komentátorka Českého rozhlasu, kdysi dlouholetá spolupracovnice Svobodné Evropy, se na politiky zlobí, že v tomto soupisu chybí Benešovy dekrety. Podle Rakušanové by měly být také zrušeny. „Nejsou totiž dneska už ničím jiným než naším vlastním domácím strašidlem zděděným z dob komunismu,“ prohlásila Rakušanová.

Rakušanová: Benešovy dekrety zrušit. Jen strašidlo zděděné z komunismu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech novou vládu v čele s Petrem Fialou

Odborníci se shodují, že je česká právní džungle příliš hustá a je třeba ji prosekat. Ministr pro legislativu za Piráty Michal Šalomoun na tom podle všeho pilně pracuje a vláda už má soupis asi 8 tisíc zákonů určených ke škrtnutí.

Komentátorka a někdejší emigrantka a zaměstnankyně mnichovské Svobodné Evropy se však zlobí, že v seznamu zákonů určených ke zrušení chybí Benešovy dekrety.

„S čestnou výjimkou lidovců zneužívají mnozí zdejší politici už přes třicet let poválečné dekrety k bezostyšné manipulaci s voliči. Dekrety sice oficiálně prohlašují za „vyhaslé“, ale dokud se z nich dají vykřesat jiskry strachu z tradičního nepřítele, není šance, že by se jich vzdali. Je to pro ně ideální příležitost předvést se v roli chrabrých bojovníků za údajné ‚národní zájmy‘. Obzvlášť v tom vyniká prezident Miloš Zeman,“ poznamenala Rakušanová a připomněla, že prezident Zeman úspěšně hrál se sudetskou kartou proti Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) v prezidentských volbách z roku 2013.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejméně špatný,“ ozvalo se. Vláda chce Síkelu v Bruselu

20:30 „Nejméně špatný,“ ozvalo se. Vláda chce Síkelu v Bruselu

Bude českou eurokomisařkou Danuše Nerudová, Marcel Kolaja, nebo Jozef Síkela? Vláda Petra Fialy měsí…