Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje

27.11.2021 18:25

„Považuji za zločin ze strany Ministerstva zdravotnictví, že zavírá oči před skutečností, že očkování nezabraňuje šíření nemoci, a to, že zdravému neočkovanému, což má potvrzené testem, zabraňuje vstoupit do restaurace, ale nezabraňuje vstoupit do restaurace lidem očkovaným, kteří mohou tu nemoc přenášet, nemají žádné potvrzení o aktuálním testu, že nejsou nakažení. Pokud toto Ministerstvo zdravotnictví umožnilo, v podstatě podporovalo vědomě šíření covidu,“ domnívá se právník Zdeněk Koudelka. Vysvětluje také, jak je to s povinným očkováním.

Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhaluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení očkovacího autobusu hlavního města Prahy před budovou magistrátu

Vláda uvažuje o povinném očkování pro seniory či dokonce pro lidi nad 50 let a pro vybrané profese. Opatření by se mohlo týkat zdravotníků či pracovníků integrovaného záchranného systému a osob pracujících v sociálních službách. Rozhodnout o tom má příští týden. Jak však může toto vymáhat? „Současné povinné očkování je pod sankcí deset tisíc korun. Na druhé straně je otázka, jestli může nařídit povinné očkování u covidu jenom vyhláškou, protože zákon o veřejném zdraví, na základě kterého jsou nařizována stávající povinná očkování, umožňuje nařídit tato očkování, pokud zabraňují přenosu nakažlivé nemoci. Jak je obecně známo, toto covidové očkování přenosu zabránit nedokáže,“ vysvětlil právník Zdeněk Koudelka.

V Česku je skupina lidí, kteří nejenže očkovaní nejsou, ale ani se očkovat nechtějí. S jakým úspěchem se budou tito lidé z těchto skupin bránit proti případnému povinnému očkování proti covidu, pokud by bylo skutečně nařízeno? „Pokud bude nařízeno pouze vyhláškou, o které jsem hovořil a myslím si o ní, že je nepřípadná, protože umožňuje pouze nařízení očkování, které zabraňuje šíření infekčních nemocí, tak dostanou-li onu pokutu deset tisíc korun a dají to soudu, pak každý krajský soud v naší zemi bude posuzovat, jestli tato vyhláška byla skutečně podána podle zákona na ochranu veřejného zdraví,“ upozornil.

Vláda vyhlásila na 30 dní nouzový stav. Zakazuje se přítomnost veřejnosti v restauracích, hernách, klubech a kasínech od 22 do 5 hodiny ranní. Kromě toho se ruší vánoční či adventní trhy. Někteří z jejich organizátorů zvažují podat žalobu na stát. Jakou mají šanci na úspěch? „Nevím přesně, co by mělo být obsahem žaloby, jestli zrušení daných zákazů či jen náhrada škody. Pokud by šlo o náhradu škody, tak za škodu, která je způsobena krizovými opatřeními vlády, odpovídá stát. Ale nejprve musí způsobenou škodu uplatnit u příslušného orgánu, tedy u vlády. Teprve kdyby jim odmítla cokoliv uhradit, nebo nebyli s tou úhradou spokojeni, pak se mohou obrátit na soud,“ sdělil právník.

Očkování nebrání přenosu nemoci

Anketa

Zvládne Fialova vláda covid lépe než Babišova?

3%
94%
hlasovalo: 35866 lidí
Zdeněk Koudelka je jeden z těch, kdo zveřejňuje data hospitalizovaných očkovaných a neočkovaných. Co z nich vyplývá? Jak je číst? „Vyplývá z nich právě to, co je důležité pro možnost nařízení povinného očkování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, že očkování nebrání přenosu nemoci. Má určitě pozitivní účinky, snižuje důsledky pro toho dotyčného, když je nakažen, ale povinné očkování lze nařídit u nás ne proto, aby nějaká nemoc neměla tak závažné důsledky, ale pouze proto, jestli dokáže bránit šíření nemoci. A to toto očkování nedokáže,“ zdůraznil.

Neočkovaní do neděle mohli do restaurací, bazénů a podobně jen otestovaní, zatímco očkovaní se netestovali. Od pondělka mají neočkovaní vpodstatě lockdown a covid se šíří. Vypadá to tedy, že ho tedy šíří spíše ti netestovaní očkovaní. Jak se na tato opatření dívat? Kromě jejich nelogičnosti je to diskriminace neočkovaných? „Považuji to dokonce za zločin ze strany Ministerstva zdravotnictví, protože když má někdo čerstvý test, že je zdravý, tak není žádný důvod mu zakazovat vstup do restaurace nebo využití nějaké jiné služby. To, že Ministerstvo zdravotnictví zavírá oči před skutečností, že očkování nezabraňuje šíření nemoci, a to že zdravému neočkovanému, což má potvrzené testem, zabraňuje vstoupit do restaurace, ale nezabraňuje vstoupit do restaurace lidem očkovaným, kteří mohou tu nemoc přenášet a nemají žádné potvrzení o aktuálním testu, že nejsou nakažení, pokud toto Ministerstvo zdravotnictví umožnilo, vpodstatě podporovalo vědomě šíření covidu,“ uzavřel Zdeněk Koudelka.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…