Ransdorf odpovídal čtenářům. Fandy Martina Konvičky ale zklamal

15.07.2015 3:47

Že má k iniciativě Islám v ČR nechceme přinejmenším rezervovaný vztah, naznačil europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM), když odpovídal na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz na otázku jednoho ze čtenářů. „Různým samospasitelům nevěřím,“ odpověděl na otázku, v níž byla iniciativa IVČRN zmíněna. V reakci na další čtenářský dotaz také uvedl, že rezoluce přijatá europarlamentem k srebrenickému masakru je nevyvážená.

Ransdorf odpovídal čtenářům. Fandy Martina Konvičky ale zklamal
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Čtenář Petr Horák položil Ransdorfovi otázku, zda je lepší, když parlament přijímá děravé zákony nebo když například hnutí IVČRN silou donutí politiky k reálným činům. Horák pak označil Ransdorfův názor na islám za opatrnický a „velmi oportunní“. Ransdorf odpověděl, že se snaží o to, aby se vývoj ubíral směrem k větší efektivitě. Ve zřejmé narážce na IVČRN podotkl že „různým samospasitelům nevěří“. „Moje řešení spočívá v prohloubení a rozšíření demokracie. Touto cestou chtěl jít Franklin Delano Roosevelt (viz Druhá listina práv). Bohužel předčasně zemřel a první věc, co jeho nástupce Truman zrušil, byla právě Druhá listina práv. Je čas se k ní vrátit,“ uvedl europoslanec.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE

Další tázající se europoslance zeptal na jeho názor na srebrenický masakr, ke kterému mělo dojít 11. července 1995. Ransdorf mimo jiné upozornil na to, že z diskuse v Evropském parlamentu vyplynulo, že povědomí a informace o srebrenické tragédii jsou jen mizivé. Komunistický politik upozornil na to, že ve svém vystoupení žádal o prošetření celé věci. „Žádal jsem také, aby byla vyšetřena role Nasera Oriče, který se aktivně účastnil provokací. Jeho provokace popuzovaly Srby natolik, že se obraceli se stížnostmi na velení Nizozemců, kteří sloužili právě v onom místě. Naser Orič, podnikatel z Tuzly, stanul před tribunálem ICTY v Haagu, ale byl v roce 2006 propuštěn pro nedostatek důkazů. Někteří svědkové byli zavražděni, někteří beze stopy zmizeli, jiní odmítli vypovídat,“ připomněl Ransdorf. Jak dodal, rezoluce, kterou k srebrenickému masakru přijal Evropský parlament, není vyvážená. „Jakýkoliv nacionalismus, spuštěný ze řetězu, je špatný,“ dodal.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…