Ransdorf už ví, jak to dopadne na Ukrajině

05.05.2014 13:49

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf ve svém článku na ParlamentníchListech.cz hodnotí poslední události na Ukrajině. V městě Slavjansk na východě země zní sirény a lidé se obávají nové ofenzivy od ukrajinské armády. Stále se pak diskutuje o událostech v Oděse. Podle Ransdorfa se zde situace vymkla kontrole a prosadila se cesta hnutí, která ovládla Majdan: Svoboda, Udar, Otčina.

Ransdorf už ví, jak to dopadne na Ukrajině
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

V Oděse radikálové nahnali stoupence federalizace do Domu odborů. Lidé neměli vodu a nemohli dýchat. Když byli propuštěni, museli projít „koridorem hanby“, kde byli vystaveni fyzickému násilí. Podle analytika Lva Veršinina počet mrtvých nezůstane na 46, ale může vzrůst až ke stovce.

Ukrajinská vláda se nemůže spolehnout na milici. Na jihovýchodě se tvoří protestní armáda

Podle Ransdorfa je spoluviníkem celé tragédie také milice. Ta dostala od guvernéra Oděsy Vladimira Němirovského instrukce, aby nezasahovala proti pravicovým radikálům.

Celý článek ZDE.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov ani prozatímní prezident Oleksandr Turčynov přiznali, že milice není schopna plnit úkol vyplývající z ukrajinské ústavy, tedy ochranu veřejného pořádku. Lidé na jihovýchodě navíc podporují sebeobrany, v Doněcku a Luhansku probíhá mobilizace a odhaduje se, že zdejší „armáda“ může dosáhnout počtu deset tisíc lidí.

Jasným vítězem prezidentských voleb bude oligarcha Porošenko

Jako na zavolanou pro Kyjev pak v neděli zazněly dva hlasy ze zámoří. Kanadský premiér Stephen Harper oznámil rozšíření sankcí na ruské společnosti působící v Kanadě a americký senátor John McCain vyzval jménem skupiny republikánských senátorů, aby prezident USA Barack Obama poskytl Ukrajině vojenskou pomoc.

Na Ukrajině mají 25. května proběhnout prezidentské volby. Podle Ransdorfa je jejich jasným vítězem Petro Porošenko, oligarcha a majitel pátého kanálu televize, který hrál důležitou roli během událostí na Majdanu. Nejvýznamnější protikandidátkou je Julija Tymošenko, která zkouší nahnat body opatrnou kritikou oligarchů.

Porošenko se domluvil s USA. Bude se ale muset opírat o ozbrojenou pěst Kyjeva

Jihovýchod Ukrajiny bude prezidentské volby podle Ransdorfa bojkotovat. V řadě míst se tak nejspíš volby vůbec neuskuteční. Kyjev přesto prezidentskou volbu uspořádá, bude v tom mít podporu Západu. Podle českého europoslance pak zvítězí právě Porošenko, protože vše dopředu konzultoval s americkou stranou.

„Aby se udržel, bude se muset opírat o sílu, bude muset mít všude `ozbrojenou pěst` Kyjeva. Selže-li hra na unitární stát, může nastat pokus o něco na způsob federace v Bosně a Hercegovině (soudí už zmíněný analytik Lev Veršinin),“ uvádí Ransdorf. Obává se ovšem, že federace nemá na Ukrajině šanci na úspěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…