Ransdorf vyzval Česko k akci na Ukrajině. Ale k takové jiné akci

15.07.2015 20:02

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) vnímá určité paralely mezi děním v Afghánistánu a na Ukrajině. Pokud si nedáme pozor, může prý země, která není od Česka nijak zvlášť daleko, skončit jako zdevastovaný Afghánistán, kde je moc centrální vlády minimální a ve skutečnosti vládnou lokální vůdci. Případ z Mukačeva ukazuje, že na Ukrajině hrozí totéž. Češi by si proto měli vzpomenout na určité vazby na Podkarpatskou Rus a popřemýšlet o pomoci.

Ransdorf vyzval Česko k akci na Ukrajině. Ale k takové jiné akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf

„Před časem jsem napsal, že jedna z možných variant vývoje Ukrajiny je, že Ukrajina zůstane jednotným státem jen na papíře. Stane se selhavším státem (the failed state). V něm bude skutečná moc patřit oligarchům, kteří si opatří i své ozbrojené síly, a začne boj každého s každým, tak jako v oné hornaté asijské zemi. Tam se těmto bossům říkalo the warlords, chcete-li, váleční baroni. V zemi bez funkční ekonomiky se opírali o organizovaný zločin, o produkci narkotik, exportovaných všemi směry, ale hlavně na Západ,“ konstatuje Ransdorf.

Rozdíl je jen v tom, že v Afghánistánu k ovlivnění populace užívali tito vůdci k manipulaci s lidmi islám, zatímco na Ukrajině je k témuž využíván nacionalismus. Kauza z Mukačeva ukazuje, že by Pravý sektor mohl jít stejnou cestou. Pokud proti tomu vláda v Kyjevě nic neudělá.

Podle Ransdorfa by se nad tím měli zamyslet i čeští politici, neboť Mukačevo bylo v minulosti součástí prvorepublikového Československa. Přemýšlení samo o sobě nestačí. Čeští politici by měli předvést také nějaké vstřícné kroky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…