Ransdorf zavzpomínal na prezidenta Novotného. Kéž by prý dnešní mocní hájili naše hospodářské zájmy tak jako on

22.08.2014 22:05

U příležitosti výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa se na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz. europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) zamyslel nad postavou prezidenta Antonína Novotného, jehož odchod z postu hlavy státu se časově shoduje s obdobím vzniku pražského jara roku 1968.

Ransdorf zavzpomínal na prezidenta Novotného. Kéž by prý dnešní mocní hájili naše hospodářské zájmy tak jako on
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf
reklama

Do počátku roku 1968 byl Antonín Novotný prezidentem ČSSR. Podle Ransdorfa se mu mnozí intelektuálové posmívali. Ale nebyl prý takový prosťáček, jak ho líčili. Nebyl mužem velkých koncepcí, ale organizační um měl.

Podle Ransdorfa ale hlavně důsledně hájil národní ekonomické zájmy i proti Sovětům. „Člověk si říká, zda by současní mocní byli schopni tak energicky obhajovat národní zájem při jednání s USA nebo Evropskou komisí. Myslím, že ne, protože servilita současné reprezentace je evidentní,“ domnívá se Ransdorf.

Celý Ransdorfův text ZDE.

Poukazuje především na to, že Novotný nikdy nedovolil Sovětům, aby umístili na našem území své vojenské jednotky. „Měl rušnou konverzaci s Brežněvem poté, kdy jsme u nás hostili a vítali Nikitu Chruščova (v říjnu 1964 ho Sověti sesadili). Brežněv to Novotnému nikdy nezapomněl,“ uvedl europoslanec s tím, že Sověti nechali v klidu Novotného padnout v lednu 1968 z funkce 1. tajemníka KSČ a v březnu z funkce prezidenta republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…