Řápková z ODS objasnila, jak to myslela s exekucemi sociálních dávek

10.04.2013 9:42

Do nové koaliční smlouvy chce ODS mimo jiné prosadit to, aby exekuci podléhaly i dosud jinak nedotknutelné dávky životního minima. Podle občanskodemokratické poslankyně Ivany Řápkové, která s podobným návrhem loni neuspěla, by na takové exekuce měly mít právo pouze obce.

Řápková z ODS objasnila, jak to myslela s exekucemi sociálních dávek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková

K návrhu, který Ivana Řápková minulý rok překládala, měla vláda neutrální stanovisko. Napoprvé sice sněmovnou návrh prošel, po vrácení Senátem již ale mezi poslanci nenalezl dostatečnou podporu.

Podle Řápkové byly exekuce zpočátku zamýšleny na ochranu slušných věřitelů. Míní totiž, že když zmiňovaný návrh předkládala, tak tady byly případy lidí, kteří se s podobným problémem snažili vypořádat i za cenu vyhlášení osobního bankrotu. „Pak tady byla jiná skupina lidí, která žije na dávkách... A ti se prostě vůbec nesnažili a ani je ty dluhy v podstatě vůbec nezajímaly,“ míní pro Týden.cz poslankyně s tím, že to byl důvod, proč návrh podávali.

Pouze obce, žádní lichváři

„Myslím, že pokud by se podobný návrh měl opět dostat do hry, měl by mít jasné úpravy, aby se to opravdu týkalo pouze obcí a vymáhání pokut za rušení veřejného pořádku a podobně. Ne jako další nástroj do rukou lichvářům,“ řekla Řápková v rozhovoru pro server.

Podle poslankyně by však stačil i jiný postup. Problém totiž prý byl, že obce nemohly uplatňovat vybírání uložených pokut za porušování veřejného pořádku. Nyní existuje ale jiná právní norma - takzvaný zákaz pobytu. „Pokud se správní orgány naučí využívat tento instrument, tak by to jako sankce stačilo,“ uzavírá poslankyně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…