Rath: Tvrdík se chová jako rošťák přichycený na švestkách

17.06.2010 16:25

Hejtmanovi Rathovi se nelíbí, jak někteří spolustraníci házejí vinu za nezdar ve volbách na bývalého předsedu Paroubka. V rozhovoru pro týdeník Instinkt kritizoval hlavně volebního manažera Tvrdíka.

Rath: Tvrdík se chová jako rošťák přichycený na švestkách

Středočeský hejtman a poslanec za ČSSD David Rath se pozastavuje nad tím, proč autoři nejrůznějších povolebních analýz nepřišli s rozumy ještě před volbami. Jmenuje hlavně šéfa analytické sekce v Lidovém domě Ota Novotného a volebního manažera Jaroslava Tvrdíka, kteří za jednu z příčin označili nezvládnuté televizní duely tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka.

„U Tvrdíka to je ještě trochu směšná snaha shodit vinu za výsledek vlastní práce na někoho jiného. Vždyť on byl ten, kdo byl odpovědný za volební kampaň, za její strategii. A teď se chová jako rošťák přichycený na švestkách. Místo toho, aby řekl: ´Jasně, líbily se mi švestky, tak jsem si nějaké chtěl utrhnout,´ říká: ´Kamarádi mě naváděli.´ Je to nechlapské a nedůstojné," pustil se Rath v rozhovoru pro týdeník Instinkt do neúspěšného volebního manažera.

Hysterické výjevy volebního manažera znervózňovaly i Paroubka

Podle hejtmana si Tvrdík uzurpoval víc pravomocí, než měl jako volební manažer právo. Často také hovořil za předsedu a dával za něj sliby, aniž by o tom Paroubek věděl. „Snažil se být šedou eminencí ČSSD a přitom se hroutil z problémů a svoje emoční vypětí přenášel i na své okolí. Svými hysterickými výjevy znervózňoval i předsedu a negativně ovlivňoval celou atmosféru v Lidovém domě," říká Rath, jenž nikdy neměl s Tvrdíkem nejlepší vztahy a vůči jeho působení byl vždy velmi kritický.

Za propadem obou nejsilnějších stran vidí náladu ve společnosti, kdy převážil názor, že je lépe jít do rizika zvolením nových stran TOP 09 a VV, než dát hlas ČSSD a ODS, které média házela do jednoho pytle a prezentovala jako něco starého. „Myslím, že se po čase ukáže, že ta novinka je buď stejná - to v lepším případě - nebo horší, což se stává většinou. Podobně jako to platí o autech, dovolené nebo o manželce," předpovídá Rath.

Na nespokojenost s Topolánkovou vládou se za rok a půl zapomnělo

Velkou chybou ale podle něj bylo shození Topolánkovy vlády. „Myslím, že kdyby Topolánkova vláda dovládla do konce nebo volby byly těsně po jejím pádu, byla by nálada ve společnosti úplně jiná. Tady panovala obrovská nespokojenost s tím, co Topolánkova vláda dělala, a za tu dobu zhruba toho jednoho a půl roku do řádných voleb se na tu nespokojenost pozapomnělo," domnívá se Rath, který tehdy řekl Paroubkovi, že si tím ČSSD možná prohrála příští volby.

První místopředseda Bohuslav Sobotka teď podle něj dostal šanci dokázat ve velmi složitém období, jak se vyrovná s vedením strany. „Až dojde k řádnému sjezdu příští rok budeme mít jasnou odpověď, jestli ten svůj úkol zvládl. Mám ho za velice inteligentního a slušného člověka, velmi zkušeného v politice," vyhnul se Rath odpovědi, zda dává Sobotkovi přednost před Michalem Haškem, který chce také na předsedu kandidovat.

O místopředsedovi by uvažoval, pokud by ČSSD byla viditelnou opozicí

Sám Rath se do vedení strany vzhledem k povinnostem hejtmana a poslance nechystá, i když se o něm jednu dobu mluvilo jako o předsedovi strany. Díky tomu, že dostal tolik preferenčních hlasů a přeskočil Milana Urbana, se objevily hlasy, že by se ho měl na příštím sjezdu pokusit vystřídat na pozici místopředsedy. „Zatím nejsem rozhodnut, zda do toho půjdu a za jaké konstelace. Bude záležet, jaký trend v sociální demokracii zvítězí," zmiňuje názory na neviditelnou a naopak jasnou a viditelnou opoziční roli ČSSD.

Související:

Tvrdík měl pravdu: Za propad může Paroubek, stojí v analýze 

Rath: Vyhráli jsme, Klaus by měl pověřit sestavením vlády vítěze 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…