Rathův advokát viní vyšetřovatele: S odposlechy si manipulují, jak se jim zlíbí

6. 3. 2013 22:15

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath se propuštění na svobodu zatím nedočká. Žalobce Krajského státního zastupitelství v Praze zamítl další žádost o stíhání na svobodě. Rathův obhájce Adam Černý se chce bránit u Ústavního soudu. „Je to jediný formální postup, jak se bránit proti postupu orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl v rozhovoru pro server Týden.cz.

Rathův advokát  viní vyšetřovatele: S odposlechy si manipulují, jak se jim zlíbí
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Za klíčové důkazy považuje Černý zejména odposlechy, které jsou ale podle jeho názoru upravené a zmanipulované. „Podali jsme v této souvislosti i trestní oznámení, které ale nikdo nešetří. Domnívám se, že to bude zameteno pod koberec, protože se tím nechce nikdo zabývat. Například úplně zmizely odposlechy provedené na hejtmanství nebo v kancelářích ROP Střední Čechy, které byly ve prospěch klienta,“ postěžoval si.

Do spisu tak údajně byly vybrány jen vhodné odposlechy, které ještě byly dodatečně upraveny, aby vypovídaly o Rathově vině. „Řekl bych, že z povolených odposlechů jich je ve spise sotva pět procent,“ domnívá se obhájce. Ostatní se nacházejí prý neznámo kde.

Mocenské tlaky budou působit i na soud

Hlavní roli tak v celém případu podle Černého hrají mocenské tlaky. „Prostě cokoli se policii nehodilo, tak do spisu nebylo zařazeno. Policie má od počátku jednu vyšetřovací verzi, což je velmi neobvyklé. A cokoli do ní nezapadá, tak je ze spisu vyřazeno,“ kritizuje postup policie.

Obhájce se ale obává, že spravedlnost nenalezne ani u soudu. „Bojím se, že ani soudní jednání nebude standardní, stejně jako není standardní celé řízení od počátku. Soudce se bude muset vypořádat s různými tlaky,“ podotkl. A bude prý zcela na něm, zda je ustojí a neovlivní jeho rozhodnutí.

David Rath je již téměř deset měsíců vazebně stíhán za korupci v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami ve středočeských zdravotnických zařízeních, do nichž putovaly nemalé finanční prostředky z Evropských fondů. Bývalému hejtmanovi za přijímání úplatků hrozí až dvanáctileté vězení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…